Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Gradient Skin

Gradient_Skin

Son Yazılar

latest

Kadını mutlu etmenin yolları

Kadının iyi bir ilişki içinde olması partnerine güvenebilmesi, onunla ilgilenmesi ve ondan ilgi görmesi, destek, şefkat hissetmesi oksitos...

Kadının iyi bir ilişki içinde olması partnerine güvenebilmesi, onunla ilgilenmesi ve ondan ilgi görmesi, destek, şefkat hissetmesi oksitosin seviyesini artırır. Oksitosin yani 'sevgi hormonu' kadınlarda bağlanma güdülerini harekete geçirir. 

Danışan: Geçen hafta bana 'erkekleri mutlu etmenin yolları'nı anlatmıştınız. Elimden geldiğince uygulamaya çalışıyorum ve gerçekten ilişkimiz daha iyiye doğru gidiyor. Eşim ona 'daha fazla özen' gösterdiğim için çok mutlu. Ben de bu kadar kolay yapabileceğimi sanmıyordum. Bu hafta da 'kadınları mutlu etmenin yolları'ndan bahseder misiniz? Eşime anlatmak istiyorum.

Dr. Başak: Geçen hafta kadınlar ve erkeklerin farklı ihtiyaçları olduğundan ve bunun kaynağının hormonlarımız olduğunundan bahsetmiştim. Dolayısıyla önce biraz hormonlardan konuşacağım.

Danışan: Evet, hatırlıyorum. Özellikle stres altındayken farklı tepkiler gösterdiğimizi ve bunun da farklı hormonlar salgıladığımızdan kaynaklandığını söylemiştiniz.

Dr. Başak: Doğru hatırlıyorsunuz. En çok bilinen kadın hormonu östrojendir. Bunun dışında, kadınların stresini azaltan önemli hormonlardan biri de oksitosindir. Süt üretimini, doğum yaklaştığı zaman rahim kaslarının kasılmasını sağlayan oksitosin, aynı zamanda tansiyonun düşmesine ve bedenin gevşemesine neden olur. Bu hormon salgılandığında kadınların bağlanma güdüleri de harekete geçer. Bazı kaynaklar buna 'sevgi hormonu' adını vermiştir. Araştırmalar, kadınlardaki oksitosin hormonunun, arkadaşlık, bağlanma, paylaşma, güvenme, ilgi görme gibi durumlarda da arttığını göstermiştir. Örneğin kadınlar aşık olunca yüksek seviyede oksitosin üretir. 

Danışan: Öyleyse bizim kendimizi iyi hissetmemiz için devamlı oksitosin üretmemiz gerekli. 

Dr. Başak: Amerikalı psikolog Dr. John Gray, "Oksitosin hormonu kendimizi daha gevşemiş, rahat ve mutlu hissetmemize neden olmakla kalmayıp, stresle daha kolay baş edebilmemizi sağlar" diyor ve bu hormonu salgılayabilmemiz için aktiviteler öneriyor. 

Danışan: Bunu daha önce hiç duymamıştım. Ne yapmamız lazım?

Dr. Başak: Öncelikle kadının iyi bir ilişki içinde olması gerekir. Partnerine güvenebilmesi, onunla ilgilenmesi ve ondan ilgi görmesi, destek, şefkat hissetmesi oksitosin seviyesini artırır. İhtiyaçları giderilmediğindeyse bu seviye hemen düşer.

Danışan: Demek ki eşlerin burada çok önemli rolü var.

Dr. Başak: Eşine bağımlı kişiler için evet. Çünkü sosyal ilişkileri olmayan birine eşinin desteği, ilgisi çok gereklidir. Bu ilgi azaldığında hemen mutsuz olabilir. Çünkü oksitosin salgılanmasını sağlayacak tek kişi eştir. Diğer yandan, sosyal desteği güçlü, birçok arkadaşı olan, ailesiyle iyi ilişkiler sürdüren kadınlar için oksitosin seviyesini yükseklerde tutmak daha kolaydır.

Danışan: Demek ki sosyal ilişkilerimi artırmam gerek. Peki, eşim beni mutlu etmek için neler yapmalı?

Dr. Başak: Eğer eşiniz oksitosin hormonunun önemini bilirse, sizi mutlu etmesi çok kolay olacaktır. Oksitosin hormonunuzun yüksek seviyelerde olmasını sağlayacak birçok aktivite vardır. Size Dr. Gray'in erkeklerin faydalanması için hazırladığı ufak bir listeden birkaç örnek vereceğim. Haftaya da kendi kendinize neler yapabilirsiniz ondan bahsederiz. Bu listeyi vermeden önce, eşinize oksitosin hormonunun faydalarını anlatın. Eğer her gün en azından bir tanesini yaparsa kendinizi çok daha mutlu hissedeceğinizi ona söyleyebilirsiniz:

1. Eşinizi sevdiğinizi söyleyen bir not yazıp bırakın veya mesaj yollayın.
2. Ona çiçek alın.
3. El ele yürüyüşe çıkmayı önerin.
4. Uyanınca ona sarılın.
5. Evden çıkarken ona sarılın.
6. Eve gelince ona sarılın.
7. Uyumadan önce ona sarılın
8. Bir yere girerken, kapısını açın, siz önden girmeyin.
9. Yeni bir şey giydiğinde ona iltifat edin.
10. Ona sabahları kahve veya çay yapın.
11. Mutfakta yardım edin.
12. Onu dinleyin, sorunlarına çözümler önerin.
13. Ona masaj yapın.
14. Onunla alışverişe gidin.
15. Onu sevdiğinizi söyleyin.
16. Yemekten sonra masayı toplamasına yardım edin.
17. Ona kahvaltı hazırlayın.
18. Beraber romantik bir film izleyin.
19. Yatağınızı toplayın.
20. İşe gittiğinizde onu öğlen yemeğe davet edin.
21. Film seyrederken elini tutun.
22. Ev içindeki küçük tamirleri yapın.
23. Akşam yemeği pişirin.
24. Çocuklarınızı siz uyutun.

Dr. Başak: Bu bir örnek liste. Bunu kendi ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize göre tekrar gözden geçirin, eklemeler, çıkarmalar yapın. Son halini beraber okuyabileceğiniz bir yere asın. İyi şanslar!

Başak Demiriz, Milliyet Cadde
✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da! ✎ Online adak yapmak için tıklayınız.

Hiç yorum yok