Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Gradient Skin

Gradient_Skin

Son Yazılar

latest

Çocuklarınızı alerjiden koruyun

Bebek odası hazırlanırken şirin olması kadar güvenli ve sağlıklı olmasına da dikkat edilmelidir. Özellikle; alerji olmaması için yerlere h...

Bebek odası hazırlanırken şirin olması kadar güvenli ve sağlıklı olmasına da dikkat edilmelidir. Özellikle; alerji olmaması için yerlere halı serilmemeli, prizlere ise kapak takılmalıdır.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Tatar; sağlıklı ve güzel bebek odası hazırlamanın püf noktalarını anlattı…

- Bebeğinize oda hazırlarken; odanın her yerini bordürler, örtüler, perdeler, araba, çiçek ya da ayıcık desenleri ile doldurmayın. Aksi takdirde bu; hem sizin, hem de minik bebeğiniz için çok yorucu olabilir!

- Odanın temasını oluşturan desenleri, ahenk oluşturacak şekilde tekrarlamaya özen gösterin.

- Bir bebek odası hazırlarken her adımda şu iki temel noktayı hatırlayın: Güvenlik ve rahatlık!

- Her şeyden önce kullanılan tüm malzemeler, sağlıklı ve özellikle temizlenmesi kolay olanlardan seçilmeli. Yer döşemesinde tahta, çok kir tuttuğu ve de temizliği zor olduğu için tercih edilmeyen bir döşeme türüdür.

- Çok sık tercih edilen bir yöntem olan yere halı serilmesi de, bebek ve çocuklar için bazı sakıncalar doğurabilir. Çünkü halı; toz ve mikroorganizmaların yuvası haline dönüşerek, mikrobik ve alerjik sorunlara yol açabilir.

- Ayrıca halı ve halı türü malzemeler; odadaki nemi de emdiği için, alerjik bünyeli bebekler için nefes almayı güçleştirebilir.

- İdeal olan; yıkanması veya silinmesi kolay (örneğin laminant, parke) döşeme türlerini kullanmaktır.

Metal uykusunu kaçırır

- Yapılan araştırmalar; metal malzemelerin manyetik alan üreterek, insan organizmasını olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Metal, bebeğin de kendisini yorgun hissetmesine ve buna bağlı olarak uyku düzensizliklerine neden olabiliyor. Bu nedenle, bebeğin odasında büyük metal mobilyalar bulundurulmamalı.

- Bebeğin odasındaki mobilyaların, ağaçtan yapılmış olması sağlıklı bir seçimdir. Fakat, toksik olmayan boyaların kullanıldığı mobilyaları tercih etmelisiniz.

- Mobilyalarda sivri çıkıntılar olmamasına da özen gösterin.

- Mobilyayı alırken, boyutlarının, büyüdüğünde bebeğe oyun alanı bırakacak şekilde olmasına dikkat edin. Ünlü bir mimarın şu sözünü unutmayın; ‘Az çoktur!’

- Yapılan araştırmaların ışığında; ideal bir bebek odasının 12-15 metrekare ve en az bir penceresi olması öneriliyor. İçeri güneş girmeyen ve hava değişimi olmayan odalar, bebeğin sağlığı için uygun değildir.

- Aynı zamanda odanın evin kuzey doğusunda veya kuzey batısında olması da öneriliyor. Böylece oda, günün en ferah saatlerinde (güneş doğarken ve batarken) güneş görebilir. Evin güney kısmında bulunan odalar; özellikle yaz aylarında, evin en sıcak bölümü olması nedeniyle, çocuk odası olarak pek tavsiye edilmiyor.

Beyaz ışıklı avize

- Odanın ışıklandırılmasına da çok dikkat edin; öncelikle hava alan ve güneş ışığı giren bir oda olmalı. Her ne kadar uygulaması zor olsa da; evdeki ışık kaynaklarının odanın tam ortasında bulunmaması ve ışığın tavan veya duvarlar vasıtasıyla yansımaması gerekir.

- Avizeden çıkan ışık çok kuvvetli olmamalı, avize ufak olmalı. Beyaz veya sarı ışık seçilmeli. Gece için de, az ışık veren gece lambaları tercih edilmeli.

Pastel renkleri seçin

- Günümüzde çoğu bebek odasında kullanılan pastel renkler, en ideal olanlarıdır. Mavi ve yeşil gibi soğuk renkler, sakinleştirici bir etkiye sahiptir, aynı zamanda sinekleri de uzak tutar.

- Koyu renk boyalar, odayı küçük gösterir. Açık renkler ise odaya ferahlık verir.

- Kar beyaz renk, bebek odaları için tavsiye edilmiyor. Çünkü bu renk; odaya rahatlatıcı olmayan bir hava vermekle beraber, hastane odası gibi bir izlenim de bırakabiliyor.

- Bebeğin odasında fildişi ve buz rengi veya opak renkler rahatlıkla kullanılabilir.

- Kırmızı renk, oldukça dikkat çekicidir; sadece birkaç eşyada kullanarak odaya canlılık katabilirsiniz.

Güvenlik önlemlerini atlamayın

- Evdeki tüm prizlere koruyucu kapak takılmalı. Çarpılabilir.

- Ev içinde döşeli tüm elektrik kabloları ve her türlü cihazın kabloları gizlenmeli veya bebeğin ulaşamayacağı şekilde tedbir alınmalı. Çarpılabilir.

- Tüm pencerelere parmaklık veya kilit takılmalı. Pencereden düşebilir.

- Radyatörlere koruyucu takılmalı. Kafasını çarpabilir.

- Dubleks evlerde katlar arasındaki merdivenin üstüne ve altına bire kapı takılmalı. Düşebilir.

- Bebeğin üzerine tırmanabileceği eşyalar, kesinlikle pencere kenarından uzaklaştırılmalı. Pencereden düşebilir.

- Eğer evde cam kapılar varsa, kırılmaz kapılarla değiştirilmeli. Kırıp yaralanabilir.

- Mümkünse, kapılardaki, bebeğin kilitleyebileceği kapı kilitleri kaldırılmalı. Kendini bir yere kitleyebilir.

- Bebeğin karyolası, herhangi bir şeye ulaşamayacağı bir yere yerleştirilmeli.

- Yatağı üzerinde; uyku süresi hariç, yastık veya yorgan bulundurulmamalı. Boğulabilir veya aşırı terleyebilir.

- Karyola kenarları, bebeğin ayağa kalktığında aşamayacağı yükseklikte olmalı. Düşebilir.

- Karyola çubuklarının arası çok fazla geniş olmamalı, bu çubukların arasından bebeğin kafası geçmemeli. Sıkışıp boğulabilir.

- Karyola içinde; üzerine basamak gibi basıp yükselebileceği yastık, oyuncak vs. Malzeme bulundurulmamalı. Düşebilir.

Oda için bir tema belirleyin

Çocuğunuzu sürece ortak edin. Kutu satın alırken şeklini ya da rengini seçmesine izin verin. Oyuncakları birlikte düzenleyin, düzene sahip çıkmasını teşvik edin. Hatta bir tema belirleyin; odada belli yerlerde ve oyuncak sepetinde bu temayı ya da karakteri kullanın.

Oyuncak kutularının belki de en fonksiyonel olanı; depolama işlevini yerine getirmekle beraber; başka bir işe de yarayan, hatta odanın atmosferine katkıda bulunanlarıdır. Dolayısıyla tabure ve masa olup içi oyuncak depolayabilen ya da üstü oyun alanı, altı çekmece olan üniteler; hem kullanışlıdır, hem de çocuğunuzun ilgisini de çeker.
 
✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da! ✎ Online adak yapmak için tıklayınız.

Hiç yorum yok