Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Gradient Skin

Gradient_Skin

Son Yazılar

latest

Azalan şeker tüketimine rağmen obezite neden artıyor

Kamuoyunda şeker konusunda artan tartışmalara yönelik Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğreti...

Kamuoyunda şeker konusunda artan tartışmalara yönelik Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu açıklamalarda bulunarak, "Şeker hangi kaynaktan elde edilirse edilsin obezite ile direkt bağlantısı yoktur" dedi.

AZALAN ŞEKER TÜKETİMİNE RAĞMEN OBEZİTE ARTIYOR

Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu "Dünyada bugüne kadar yapılan araştırmalarda, önerilen düzeylerde şeker tüketimi ile herhangi bir kronik hastalık şu ana kadar doğrudan ilişkilendirilmedi" dedi.

Kamuoyunda şeker konusunda artan tartışmalara yönelik Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu açıklamalarda bulundu. Obezitenin artan bir beslenme sorunu olduğuna işaret eden Prof. Dr. Elmacıoğlu, "Şeker hangi kaynaktan elde edilirse edilsin obezite ile direkt bağlantısı yoktur" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, Uluslararası Şeker Organizasyonu (ISO) ev sahipliğinde gerçekleştirilen "Şeker: Efsaneler ve Gerçekler" çalıştayında dünyada şeker tüketimi ve obezite ilişkisinin tartışıldığını belirterek, şekerin obezite ile ilişkisinde tek suçlu gibi gösterilmesinin doğru olmadığı sonucuna varıldığını aktardı.

ULUSLARARASI ŞEKER ORGANİZASYONU

Uluslararası Şeker Organizasyonu (ISO) ev sahipliğinde gerçekleştirilen "Şeker: Efsaneler ve Gerçekler" çalıştayında, şekerin önemli bir besin öğesi olduğu, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu enerjinin şekerden elde edildiği vurgulandı. Çalıştayda obezite nedenleri olarak fiziksel aktivite azlığı, düzensiz yemek saatleri, yüksek yağ oranına sahip ürünlerin tüketilmesi gösterildi.

OBEZİTE KARMAŞIK BİR SORUN

İçecek Birlikleri Uluslararası Konseyi tarafından bu sene 12.'si İtalya'da düzenlenen toplantıda da artan obezite sorunu tartışılmış, obezitenin sadece şeker tüketimi ile açıklanamayacak kadar karmaşık bir sorun olduğu vurgulanmıştı.

İçecek Birlikleri Uluslararası Konseyi Başkanı Jim Goetz "Obezite yalnızca şeker ve şekerle tatlandırılmış içecek tüketiminin azalmasıyla çözülemeyecek kadar karmaşık bir sorun. Özellikle kamuoyunda şekerle tatlandırılmış içeceklerin obezitenin belli başlı tek nedeni gibi gösterilmesi doğru bir yaklaşım değil" diye konuşmuştu.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da! ✎ Online adak yapmak için tıklayınız.

Hiç yorum yok