Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Gradient Skin

Gradient_Skin

Son Yazılar

latest

Yaşlılığı kabullenmeyenlere

Kusursuz bir yüz, düzgün bacaklar için kimine göre estetik cerrahi bulunmaz nimet. Sadece bunlar da değil, doğuştan gelen kimi sorunlar ...

Yaşlılığı kabullenmeyenlere

Kusursuz bir yüz, düzgün bacaklar için kimine göre estetik cerrahi bulunmaz nimet.


Sadece bunlar da değil, doğuştan gelen kimi sorunlar veya ağır yaralanmaların imdadına da estetik ameliyatlar yetişiyor. 

Estetik ameliyat dendiğinde eskiden sadece burun kaldırma veya yüz gerdirme (facelift) operasyonları akla gelirdi. Üstelik bu ameliyatları da sosyete veya ünlüler camiası dışında kimse kolay kolay yaptıramazdı. İlerleyen tıp teknolojileri ile yaygınlaşan estetik cerrahi ve güzellik merkezleri sayesinde artık öğle arası yemek saatinde 'bir botoks yaptırıp' işe dönmek bile mümkün. Her yıl, yaz öncesi fazla yağlardan kurtulmak için liposuction yaptıranlar, göğüs ölçüsünden memnun olmayıp silikon taktırmak için soluğu estetik cerrahların kapısında alanlar da cabası. 

Yaşlanmak, hayatın gerçeklerinden biri. Peki estetik ameliyatlar buna ne kadar çare olabiliyor? Her yaz öncesi formda görünmek isteyenler için estetik cerrahi bulunmaz nimet mi? Kime, hangi estetik operasyonlar uygun? Estetik ameliyatlar sadece güzellik için mi yapılıyor? Tedavi amaçlı estetik operasyonlar neler? Güzelleşeceğim kaygısıyla eş dost tavsiyesiyle neşter altına yatmadan önce gerçekten işin uzmanı olan isimlere kulak verin. Bu yazı dizisinde estetik cerrahinin püf noktalarını okuyacaksınız.

Vücudumuzun dış yüzeyinde yaşlanma ya da hamilelik gibi fizyolojik olayların yol açtığı değişiklikler veya yaralanma, doğuştan olan anormalliklerin yol açtığı değişiklikleri düzelten ameliyatlar, estetik amaçlı cerrahi girişimlerin alanına giriyor. Bu cerrahi girişimler bazen hastanın isteğine bağlı, bazen de zorunlu olarak yapılıyor. Özellikle yaz mevsimi öncesi vücudundaki 'kusurlardan' kurtulmak isteyenlerin ilk adresi de yine estetik ve plastik cerrahi uzmanları oluyor.

YAŞLILIĞI KABULLENMEYENLERE

Avrasya Hospital'dan Estetik Plastik ve Rekonsriktüf Cerrahi Uzmanı Dr. Fuat Kurşun, yaşlanmayla kaçınılmaz hale gelen bu değişiklikleri şu şekilde özetliyor: Yüzde oluşan kırışıklıklar, boyunda ve karın derisinde sarkmalar, yüz çizgilerinin derinleşmesi, göz kapaklarında oluşan kırışıklıklar ve torbalanmalar... Bu tip değişiklikler yaşımızın ilerlediğini ve orta yaş dediğimiz 40'lı yaşlara ulaştığımızı haber verir. Dışarıdan bakıldığında aşağı yukarı yaşımızın tahmin edilebilmesine izin verir. Bu tip değişiklikleri her birey tercih etmese de bazı insanlar yaşlanmayı kabulleniyor. Ama eğer orta yaşlardan yaşlılığa geçiş yapmak istemeyenlerdenseniz sizin için estetik ameliyat olma zamanı gelmiş demektir.

TIBBİ VE KOZMETİK KAYGILAR İÇİN

Hamilelikten sonra karın derisinde ve göğüslerde oluşan sarkmaların da estetik cerrahiyle üstesinde gelinebileceğine dikkat çeken Dr. Kurşun "Ağır bir yaralanma ya da yanık gibi ileri derecede sakatlayıcı bir durum olmuşsa da devreye estetik ameliyat girmelidir. Hatta zaman kaybetmeden zorunlu olarak yapılmalıdır" diyor. Çocuklar için doğuştan gelen bozukluklarda da estetik operasyonların devreye girebileceğini belirten Dr. Kurşun "Örneğin yarık dudak-damak (tavşan dudak), yapışık parmaklar (syndaktili), parmakların sayısının fazla olması (polidaktili) gibi durumlarda da ameliyat zorunludur. Yarık dudak çocukta emme ve konuşma fonksiyonunu da bozar. Parmakların yapışık olması gelişim ve fonksiyon sorunu oluşturur. Yaralanmayla oluşan doku kayıpları ise hem estetik hem fonksiyon kusuru oluşturabileceğinden estetik ameliyat gerektirir" diye konuşuyor.

Kanserin olumsuz etkisini de siliyor

Dr. Fuat Kurşun, estetik cerrahinin kanser hastalarının tedavisinde de rol alması gerektiğini söylüyor ve ekliyor: Örneğin cilt kanserleri malign melanom, epidermoid karsinom, bazal hücreli karsinom gibi hastalıklar vücudun dış yüzeyinde meydana geliyor. Bu da özellikle yüz bölgesinde istenmeyen görüntülere yol açabiliyor.

Bu nedenle yapılacak cerrahi müdahale hem tedavi edici hem de kozmetik kaygıları giderici şekilde yapılmalı.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da! ✎ Online adak yapmak için tıklayınız.

Hiç yorum yok