Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Gradient Skin

Gradient_Skin

Son Yazılar

latest

İlaç kullanmadan bir kez daha düşünün!

Sıradan bir ağrı kesiciyle giderilebilecek ağrılarda güçlü bir antienflamatuar kullanmak sık yapılan yanlışlardan biri Sağlıklı yaşamla i...

Sıradan bir ağrı kesiciyle giderilebilecek ağrılarda güçlü bir antienflamatuar kullanmak sık yapılan yanlışlardan biri

Sağlıklı yaşamla ilgili sorumluluklarınızı kısaca hatırlatmak istiyorum; antienflamatuar kullanımına dikkat edilmeli. İlaçları çoğu kez eş-dost tavsiyeleriyle kullandığımız için basit ağrılarda sıradan bir ağrı kesiciyle düzelebilecek sorunlarda insanımız antienflamatuar veya antiromatizmal ilaçları ağrı kesiciler olarak kullanmakta ve yeri geldiğinde bu ilaçları diğer insanlara önerebilmektedir.

Mide kanaması yapabilir
Çoğu kez hastalarımıza ağrı kesici olarak ne kullandıklarını sorduğumuzda bize çok güçlü bir antienflamatuarın ismini veriyor. Halbuki antienflamatuar veya antiromatizmal ilaçlar o bölgede şayet oluşmuşsa ödemi gidererek dolaylı olarak ağrıya etki eder. Özellikle mide ve bağırsak kanamaları gibi yanlarında çok büyük riskler  taşıyarak. Örneğin,  belli bir yaşın üzerinde kalp ve damar hastalıkları olan ve kan sulandırıcı herhangi bir ilaç kullanan kişi, kanamaya meyillidir. Hele bir de kanama ve pıhtılaşma değerlerini kontrol ettirmiyorsa aldığı bir antienflamatuar- antiromatizmal ilaçla hangi kanama sorunlarını yaşayacağını bilemez. Bu konuda uyarıda bulunmak hekimlere ve eczacılara düşer.

Bazen uyku, en zararsız ilaçtır 
Özelikle strese bağlı baş ya da vücut ağrısında uyumak sorunu çözüyorsa vücudunuza kimyasalları dolduracağınıza bu yolu seçin. Çoğu kez ben de aynısını yapıyorum. Uyku ve sükûnetle birçok sorunun çözüldüğünü görüyorum. Bir de ağrının neyin işareti olduğunu anlamaya çalışın ya da hemen bir hekime danışın. 
Çünkü bazı ağrılar hayatınızı tehdit edecek bir sorunun ilk belirtileridir. Örneğin bir kalp ağrısı kalp krizinin, baş ağrısı da beyin kanamasının işareti olabilir. Batındaki bir ağrı bağırsak tıkanmasının ya da patlamaya yüz tutmuş oradaki bir damarın anevrizması olabilir. Ya da bir böbrek krizi, safra kesesi krizinin habercisi olabilir.
Yani ağrıları hafife almayın ve üzerinin  bilinçsizce örtülmesine izin vermeyin. Nereden ve neden kaynaklandığını bir hekime danışarak tespit etmeye çalışın. Adını koyduktan sonra ona göre tedbirlerini alın. Çünkü şunu çok iyi bilin ki ortaya çıkan ağrının vermek istediği çok ciddi mesajlar olabilir. Açıkçası postacıyı öldürmeyin.  O size sağlığınızla ilgili doğru haberler getirmektedir.

Her ateşte antibiyotik kullanılmaz Bir de yaptığımız en büyük yanlış nereden kaynaklandığı bilinmeyen bir ateşin hemen giderilmesi için antibiyotiklere sarılmak ya da konu komşuya tavsiye etmek. Çünkü antibiyotik en dikkatli kullanılması gereken ilaçlardan biridir. Bağışıklık sisteminin gerekirse eksiklikleri giderilerek güçlü tutulması lazım. Çünkü bu sistem sizi koruyan ordularınızdır. Ordunun da antrenmanlı olması gerekir. 
Bu muhteşem yapıyı yani insan vücudunu kimyasallarla çöplüğe çevirmek kendimize yapabileceğimiz en büyük kötülüktür. Bir de bilinçsizce etrafa tavsiye etmeniz diğer insanları da bu sorunların içine doğru itmektir.

Doktora danışılmalı 
Genellikle birçok hasta ilaç kutusunun üzerinde ya da içindeki prospektüsünde yazılanları okur. Eğer ilacın üstünde antienflamatuar yazıyorsa hastada da mide ve bağırsak sorunları varsa ya da kan sulandırıcı bir ilaç alıyorsa bu ilaçları bir hekime danışmadan ve gerekli önlemleri almadan kullanmamalıdır. Çünkü bu ağrıların çoğu kez içinde parasetamol bulunan ve yıllardır kullanılagelen basit ağrı kesicilerle giderilmesi mümkün olabilir
✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da! ✎ Online adak yapmak için tıklayınız.

Hiç yorum yok