Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Gradient Skin

Gradient_Skin

Son Yazılar

latest

Meme Ameliyatı Yaptıracaklar Dikkat

Meme estetiği günümüzde en sık başvurulan estetik yöntemlerden biri. Ancak uzmanlar, hastaları olabildiğince az iz bırakan teknikler tercih ...

Meme estetiği günümüzde en sık başvurulan estetik yöntemlerden biri. Ancak uzmanlar, hastaları olabildiğince az iz bırakan teknikler tercih etmeleri konusunda uyarıyor. 

Meme büyütmede hastalar son dönemde ameliyatsız yöntemlere yönelse de hyalüronik asit içeren maddeler kullanılması, meme dokusunda kist oluşumu ve meme içinde enfeksiyon gelişimi gibi bazı negatif etkilere yol açabiliyor. Bu nedenle meme büyütmede en güvenilir yöntem, hala meme silikon protezi uygulaması.

Medical Park Hastanesi Ankara Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü'nden Op. Dr. Ahmet Işıkdemir meme estetiği ameliyatlarında uygulanan son gelişmeleri ve dikkat edilmesi gereken noktaları değerlendirdi. En ideal görünümün meme bölgesinin ölçülerine göre belirlendiğini söyleyen Op. Dr. Işıkdemir, meme estetiği konusunda yapılmaması gerekenler konusunda uyarılarda bulundu:

MEME BÖLGESİNİN İDEAL ÖLÇÜSÜNE DİKKAT!
Kadınlar çeşitli sebeplerle meme büyütme, küçültme veya dikleştirme için doktora başvuruyor. Burada önemli nokta, doğru teknik ile kişiye doğru ölçülerde bir görünüm sağlayabilmektir. Yapılan son çalışmalarda memenin her bölgesinin ölçü standartları belirlenerek, en ideal ve güzel görünen şekil tanımlanmıştır. Bu nedenle meme estetiği operasyonu yapılacak hastaların bazı kriterlere dikkat etmesi gerekir.

Ameliyat sırasında meme ucunun alt kısmından yeterli miktarda doku çıkartılmalı, böylece ameliyat sonrası meme ucunun altında kalan bölgelerin sarkık veya fazla dolgun olması önlenmelidir. Bu bölge gevşek olmamalı, uzunluğu da fazla olmamalıdır. Aynı zamanda meme ucunun üstünde kalan meme dokusunun dolgunluğu da sağlanmalıdır ve burası dış bükey yapıda olmalıdır. Meme ucunun fazla kaldırılmasından kaçınılmalıdır.

EN AZ İZ BIRAKAN TEKNİKLERİ TERCİH EDİN
Memenin protezle büyültülmesi işlemi meme kahverengi dairesinden 2.5 - 3 cm'lik bir izle yapılabilmektedir. Diğer yandan laparaskopik cihazlarla koltuk altı bölgesinden yapılan ameliyatlar daha gizli bir ize sahip olduğu için tercih edilmektedir. Meme estetiği ameliyatı için olabildiğince az iz bırakan teknikler tercih edilmelidir.

Son dönemde daha doğal görünüm için protezin etrafına yağ dokusu enjeksiyonu yöntemi ile beraber implant uygulamaları da yapılmaktadır. Proteze bakıldığında memenin üst ve altından gözükmesi, dokunulduğunda ele gelmesi istenmeyen bir durumdur. Yağ dokusu bu kamuflajı sağlar. Yani bu teknikle bakarak ve dokunarak protez konulduğunu anlamak daha da zorlaşmıştır.

YÜZDE 11'İNDE KAPSÜL KONTRAKTÜRÜ GÖRÜLÜYOR
Meme estetiğinde konulan protez çok nadir de olsa uzun vadede bazı sorunlara yol açabilir. Meme protezleri ömürlük planlanıp yapılsa da son çalışmalarda hastaların yüzde 4'ünde protez patlaması olasılığı bildirilmiştir. Hastaların yüzde 11'inde ise memelerde sertlik, ağrı ve şekil bozukluğu olarak hissedilen kapsül kontraktürü (adalenin inatçı bir şekilde kısalmasından dolayı eklemin anormal bir postür alması) gelişimine rastlanmaktadır.

AMELİYATSIZ ENJEKSİYON YÖNTEMLERİ GÜVENLİ Mİ?
Son dönemde ameliyatsız yöntemler de hastaların başvurduğu yöntemler arasındadır. Bu yöntemlerde daha çok hyalüronik asit içeren maddeler enjekte edilmektedir. Hyalüronik asit normalde meme hariç tüm dokularda güvenle kullanılabilmektedir. Ancak meme dokusunda kist oluşumu, meme içinde enfeksiyon gelişimi gibi bazı etkiler bilimsel raporlarla bildirilmiştir. Meme büyütmede en güvenilir yöntem, hala meme silikon protezi uygulamasıdır.

KİST OLUP OLMADIĞI KONTROL EDİLMELİ
Bir diğer yöntem ise kök hücre uygulamalarının yağ dokusuyla birleştirilmesi ile yapılmaktadır. Bu yöntem meme dokusuna uygulanabilir ama bu uygulama için hasta seçimi çok önemlidir. Her hastaya uygulama yapılamaz. Hastaya uygulama yapabilmek için aile geçmişinde kuvvetli meme kanseri hikayesi olmamalı ya da hasta meme kanseri geçirmemiş olmalı. Öncesinde görüntüleme yöntemleri ile hastada 1 cm üzerinde fibroadenom ya da kist olmadığı kontrol edilmelidir. Uygulama sonrası enjekte edilen yağ dokuları, memenin az olan volümünü artırıp, sağlıklı büyümesine yardımcı olur. Meme ölçüsünde fazla bir büyütme istemeyen hastalar için uygun bir yöntemdir.

KÜÇÜLTMEK İÇİN EN UYGUN TEKNİK LE-JOUR
Meme küçültme ve toparlama için en uygun tekniklerden biri az izli bir teknik olan 'le-jour'' tekniği başarı ile uygulanmaktadır. Meme ucunun kahverengi dairesinin kenarında ve bu daireden meme oluğuna inen bir izden bu ameliyat yapılabilmektedir. Halk arasında bu ize 'lolipop şekeri izi' adı verilmiştir. Eskiden 'ters t' ya da 'çapa izi' denilen çok daha fazla olan izler kalmaktaydı. Bu izler ek olarak meme iç kısmına ve koltuk altı hizasına uzanmaktaydı.

MEME – KARIN GERME AMELİYATI BİRLİKTE YAPILABİLİR
Son gelişmelerle birlikte kozmetik meme cerrahisi ve kozmetik karın germe operasyonları birlikte güven içinde kombine edilebilirler. İyileşme süreleri birlikte iyileşme olduğundan uzamaz. Ayrı yapıldığı duruma göre anestezi sayısı teke düşer ve toplamda süresi kısalır. Hasta daha erken sosyal yaşamına döner.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da! ✎ Online adak yapmak için tıklayınız.

Hiç yorum yok