Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Gradient Skin

Gradient_Skin

Son Yazılar

latest

Düğme iliklerken zorlanıyor musunuz?

Prof. Dr. Mehmet Alp, eklem rahatsızlıkları ile ilgili önemli bilgiler verdi. Yaşlanma, travmalar ya da spor yaralanmaları eklem ağrıların...

Prof. Dr. Mehmet Alp, eklem rahatsızlıkları ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Yaşlanma, travmalar ya da spor yaralanmaları eklem ağrılarının en önemli nedenleridir. Memorial Şişli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Mehmet Alp, diyabet, hipotiroit (tiroidin az çalışması) ve romatizma da bu ağrılara yol açabildiğini belirtti.

SPOR YAPAYIM DERKEN SAKATLANMAYIN

Kemik yoğunluğundaki azalma nedeniyle ileri yaşlarda yaşanan düşmeler, eklem kırıklarına neden olabilmektedir. Bilinçsiz yapılan spor, her yaşta yaralanma riskini artırmaktadır. Spor alanlarında düşmeye bağlı şoku azaltmak için, zemin malzemesi uygun olan mekanlar tercih edilmelidir. Ergonomik büyüklükte spor aletleri kullanmak ve kask, apolet, kalça koruyucu yastık gibi özel koruyucu aksesuvarların kullanılması, yaralanma oranlarını düşürmektedir. Vücudun korunaklı bölgelerinin üzerine veya baş ve göğüs korunacak şekilde düşme konusunda gerekli eğitimler verilmelidir. Oyun oynarken yaşanan yaralanmaların tüm yaralanmalar arasında yüzde 10-25 oranında olduğu düşünülürse, çocukların oyun alanlarının özel olarak düzenlenmesi büyük önem taşımaktadır.

EL BİLEKLERİNİZDE AĞRI VARSA…

Genellikle geceleri ellerde uyuşma ve sabah şişkinlik ile belirti veren karpal tünel sendromu (el bileğinde sinir sıkışması); diyabet, tiroid ve gut hastalarında ortaya çıkabilmektedir. Metabolik hastalıklar sonucu sinirde yapısal bozulma yaşanmasıyla ileti sisteminde yaşanan yavaşlama bu hastalığı tetikleyebilmektedir. Bunun yanında hipertansiyon hastaları ve hamilelerde vücutta su tutulumu artığından bilekte sıkışma riski yükselmektedir. Hamilelerde doğum sonrası hormonal denge sağlanınca şikayetler ortadan kalksa da, el bileğinin çok kullanıldığı mesleklerde ve ev hanımlarında rahatsızlık tekrarlayabilmektedir. Bu hastalıkların kontrolünün yanında istirahat ve iş yükünün azaltılmasıyla şikayetlerde azalma sağlanmaktadır.

DÜĞME İLİKLERKEN ZORLANIYOR MUSUNUZ?

Alışveriş sonrası ağır poşetleri taşırken, uzun süre telefonla konuşurken ya da gazete okurken parmaklarınız uyuşuyorsa bunlar karpal tünel belirtisi olabilir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde ise his ve kuvvet azalması sonucu elindeki bardağı düşürme, düğme iliklerken zorlanma gibi el becerilerinde kötüleşme gözlemlenmektedir. İlk aşamada el bileği, hareketi engelleyen "atel" adındaki özel malzemelerle dinlendirilir. El bileğinin uykuda bükülmesini engelleyen atel, gece yatarken de kullanılmalıdır. İstirahat, atel kullanımı ve fizik tedaviye rağmen düzelmeyen karpal tünel sendromunda cerrahi tedavi seçeneğine başvurulur.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Eklem sağlığınız için…
**Çalışma ortamı aydınlık ve ferah olmalı, iyi havalandırılmalıdır.
**Belli zaman dilimleri arasında çalışılmalı, belirli aralıklarla mola verilmelidir.
**İşe başlamadan önce germe egzersizleri yapmalıdır. El bileğini aşağı ve yukarı hareket ettirmek, elleri yumruk yapıp sıkmak ve açmak şeklinde çalışılmalıdır.
**Genellikle oturulacak sandalyede bir bel desteği bulunmalı ve dizler açık, 90 dereceden az ve 70-80 derece pozisyonda olmalıdır.
**Dirsek 90 derece bükülmeli ve mouse mümkün olduğu kadar avuç içini kavramalıdır. **Avuca destek olmalı ve parmak uçlarıyla hareket etmelidir.
**Monitör göz seviyesinde, klavye de gözün görüş alanı içerisinde olmalıdır. Çok yüksek veya çok alçak olmamalıdır.

ÖNEMLİ BİR UYARI

Eklem ağrılarınız uzun sürerse, nedenini anlayamadığınız kadar şiddetli ağrınız varsa zaman kaybetmeden doktora başvurun.

EV KADINLARINA ÖNEMLİ BİR UYARI

Bilinçsizce spor yapanlar veya işçilerde sıklıkla yaşanan bağ yaralanmaları, ev kadınlarında da görülebilmektedir. Ev işleri sırasında boyun, omuz, dirsek, el bileği ve parmak eklemlerinin uzun süre aynı şekilde yanlış pozisyonda kalması, ev kadınlarında bağ yaralanmaları riskini artırmaktadır. Kaslarda veya örülerde sertleşme ve tutulma şikayetleriyle ortaya çıkan bağ yaralanmaları, psikolojik streslerle daha da artmaktadır. Ev işi yapılırken 2 saatte bir 30 dakika ya da saat başı 15 dakika ara verilmesi uygundur. Yoğun iş temposu sonrası elde şişme oluşması halinde, bölgeye buz uygulaması yapılması ve zaman kaybetmeden bir uzmana başvurulması çok önemlidir.

ROMATİZMA HABERCİSİ DE OLABİLİR

Bir romatizma türü olan, daha çok orta yaşta görülen ve bir otoimmün rahatsızlık olan 'romatoid artrit' (iltihaplı eklem romatizması) genel olarak elleri, ayakları, omuzları, dizleri ve kalçaları etkiler. Bağışıklık sistemi eklemleri hedef alan maddeler üretir. Sonuç olarak eklem ağrısı, yüksek ölçüde hareket kaybı ve şekil bozukluklarına yol açar.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da! ✎ Online adak yapmak için tıklayınız.

Hiç yorum yok