Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Gradient Skin

Gradient_Skin

Son Yazılar

latest

Göbeği Eritmek İçin Özel Formül

Son dönemlerde göbek bölgesi yağlanması kalça-basen bölgesi yağlanmasından daha büyük bir sorun haline geldi. Lokal yani bölgesel olarak tab...

Son dönemlerde göbek bölgesi yağlanması kalça-basen bölgesi yağlanmasından daha büyük bir sorun haline geldi. Lokal yani bölgesel olarak tabir edilen bu tür yağlanmalar zayıf insanlarda bile görülüyor. Peki göbek bölgesindeki yağlanmanın sorumlusu ne? Göbek yağlarını eritmek için neler yapılabilir?...

Suadiye Memorial Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Dyt. Oya Yüksek'in verdiği bilgilere göre, yüksek şekerli yiyecek alımının fazla olması, hareketsizlik (oturarak çalışma) ve insülin dengesizliği bu sorunun başlıca nedenleri arasında yer alıyor.

Kandaki şekeri kontrol eden insülun hormonunun kandaki seviyesi büyük önem taşıyor. İnsülin metabolizması bozulduğu zaman kan şekeri seviyelerinde ve bununla birlikte diğer kan değerlerinde bozulmalar ve özellikle bel-karın bölgesinde yağlanmalar oluşuyor. Bununla birlikte alınan yüksek karbonhidrat da bu rahatsızlığı tetikliyor.

Kalori Kadar Tüketilen Besinler de Önemli
Diyabet Merkezi'nin yaptığı bir çalışmada yağlanmanın önlenmesi için hem alınan kaloru miktarının hem de tüketilen besinlerin önemli olduğu belirlendi.

Araştırma kapsamında; aynı kaloriye fakat farklı besin öğelerine sahip üç beslenme programı hazırlanarak, 62 yaş civarında ailesinde diyabet geçmişi olan ve vücutlarında insülin direnci gelişmiş 11 obez katılımcıya uygulandı. Bu katılımcılar 28 gün boyunca 1600 kalorilik ve dört öğüne bölünmüş (öğün başına 400 kal) bir program uyguladı.

Diyetler şu şekilde düzenlendi;
1. Yüksek karbonhidrat içeren beslenme programı
2. Yüksek doymuş yağ beslenme programı
3. Akdeniz tipi diyet

Sonuç olarak; kilo ve yağ değişimleri olmadı fakat yüksek karbonhidrat alındığı zaman vücut yağlarının göbek bölgesine doğru biriktiği gözlemlendi. Diğer bir iddia ise; yüksek karbonhidrat ile birlikte alınan tekli doymamış yağların insülin metabolizmasını düzelttiği için göbek bölgesi yağlanmasını yavaşlattığı ve koruduğu şeklinde.

Bu çalışmada tekli doymamış besin kaynağı olarak; avokado, ceviz, zeytinyağı, zeytin, çekirdek ve bitter çikolata kullanıldı. Bununla birlikte birçok çalışma tekli doymamış yağların insülin metabolizması üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu savunuyor.
Tekli doymamış yağ asidi (mufa) kaynakları şöyle sıralanıyor:

• Zeytinyağı, kanola yağı, badem yağı
• Fındık, fıstık, ceviz
• Avokado, zeytin

Göbeği Eritmek İçin Özel Formül: SED
1. Sıkılaştırma: Vücut kaslarını korumak için sıkılaştırma(kuvvetlendirme) hareketlerinin yapılması.
2. Egzersiz: Yağ yakımı için aerobik egzersiz.
3. Diyet: Kalp sağlığını koruyan doymamış yağların çok, doymuş yağların az olduğu Akdeniz Tipi beslenme programı ve kilo yönetimi için gün başına alınan enerjiden 100 kal/gün kısıtlamak.

Diyet Yaparken Bunlara Dikkat!
• Yüksek karbonhidrat yerine daha düzenli dağılmış öğünleri tercih etmek ve karbonhidrat alımında ise karışık karbonhidrat diye tanımlanan esmer tahıl ürünlerinin tüketilebilir.
• Salata ve yemeklerde zeytinyağı veya kanola yağı kullanılabilir.
• Öğün aralarında fındık veya ceviz tüketilebilir.


✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da! ✎ Online adak yapmak için tıklayınız.

Hiç yorum yok