Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Gradient Skin

Gradient_Skin

Son Yazılar

latest

Dikkat kalbiniz ses vermiyor olabilir!

"Sessiz İskemi", halk arasında bilinen adı ile "gizli kalp hastalığı" kişilerin aslında farkında olmadan kalp krizi geçi...

"Sessiz İskemi", halk arasında bilinen adı ile "gizli kalp hastalığı" kişilerin aslında farkında olmadan kalp krizi geçirmesine neden oluyor. 

Kalp damar tıkanıklarının yüzde 21'inde görülen bu durum ancak rutin bir kalp kontrolü sırasında veya ani bir ölümden sonra tespit edilebiliyor.

EFOR ANINDA ORTAYA ÇIKIYOR
Kalp krizi, kalp kasını besleyen koroner damarlarda, kan akımının azalmasına neden olacak derecede darlık olduğunda yaşanıyor. Gizli kalbi olan hastalar ise kalp krizi geçirdiğini fark etmiyor. Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Osman Sönmez sadece efor anında göğüs ağrısı, göğüste yanma, sıkışma, nefes darlığı gibi hafif belirtiler gösteren bu hastalığın aslında ciddi bir kalp krizini perdelediğine dikkat çekiyor:

YÜZDE 21'İ SESSİZ SEYREDİYOR
"Kalp damar tıkanıklarının yüzde 21'İ belirti vermiyor ve kalp krizi geçiren hastaların dörtte biri hastaneye ulaşamadan hayatını kaybediyor. Sessiz kalp hastalığı kalpteki birçok rahatsızlığın belirti vermeden saklanmasına neden oluyor. Bunların başında da koroner damarlarda daralma geliyor. Normalde göğüste şiddetli ağrıya neden olan bu durum, sessiz kalp hastalarında sadece efor anında ve göğüste rahatsızlık hissi, tıkanma, baş dönmesi gibi hasta tarafından ciddiye alınmayan belirtiler ile ortaya çıkıyor."

Damar tıkanıklığı, ritim bozukluğu, kalp yetmezliği veya hipertansiyonu olan kişilerin göğüste şiddetli ağrı, terleme gibi belirtiler olmadan gizli kalp krizleri geçirebildiğini söyleyen Doç. Dr. Sönmez, hasta ve doktor arasında yaşanan ilginç diyalogları da anlatıyor:

"Bu tip bir hastalığa, sessiz iskemi yani gizli kalp hastalığı denmesinin sebebi olarak, belirli hiçbir şikayetin oluşmaması ve bu hastalığa maruz kaldığı halde kişinin doktora gitmesini gerektirecek bir sorun hissetmemesidir. Sessiz kalp hastalığında hastalarda ani ölüm,veya yapılan tetkikler sırasında hastanın kalp krizi geçirdiği tespit edilebilir. Klasik olarak hasta değerlendirirken de şu diyaloglar yaşanabilir:

- Ahmet bey yapılan tetkiklerinizde kalp krizi geçirdiğiniz gözüküyor".
– Doktor bey ama benim hiç bir şikayetim yok her gün işime gidiyorum hiç bir şey olmuyor bu nasıl olur?"

HİPERTANSİYONU DA GÖLGELİYOR
Türkiye'de şu an 16 milyon hipertansiyon hastası olduğuna dikkat çeken Sönmez bu hastaların yaklaşık yüzde 25'nin sessiz kalp hastalığının bulgu vermemesi nedeniyle hipertansiyon hastası olduğunun farkında olmadığını söylüyor. Sönmez "60 yaşından sonra yüzde 60 oranında gözlenen hipertansiyon kalp krizine (kalp krizlerinin en önemli nedenidir) neden oluyor. Ancak sessiz kalp nedeniyle hastalık semptom vermiyor" diyor.

NASIL ÖNLEM ALMALI? Ailesinde veya kendinde kalp, diyabet, hipertansiyon ve obezitesi olan 40 yaş üstü herkes EKG, kan tahlili ve efor testi yaptırmalı.Risk faktörü olmayanlar ise 35 yaşına kadar mutlaka bir kez şeker, kolesterol ve böbrek fonksiyon testlerinin yaptırmalı.

KİMLER RİSK ALTINDA?
• Diyabetik Hastalar
• Kronik böbrek yetmezliği olanlar
• Koroner arter hastalığı olanlar
• Kalp krizi geçirmiş olanlar
• Hipertansiyon hastaları
• Yaşlılar
• Obezitesi olanlar
• Kronik bronşiti olan ve astımlı hastalar

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da! ✎ Online adak yapmak için tıklayınız.

Hiç yorum yok