Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Gradient Skin

Gradient_Skin

Son Yazılar

latest

Kuaförlerin çocuğu olmayabilir!

İşleri gereği birçok kimyasala maruz kalan kuaför kadınların ve kozmetik sektöründe çalışan diğer kadınların, yumurtalık fonksiyonlarını erk...

İşleri gereği birçok kimyasala maruz kalan kuaför kadınların ve kozmetik sektöründe çalışan diğer kadınların, yumurtalık fonksiyonlarını erken yaşta kaybederek çocuk sahibi olamama riskiyle karşı karşıya olduğu ortaya çıktı.

Kadın kuaförleri üzecek haber ABD'nin Maryland eyaletinin Baltimore şehrinden geldi. Tedavisi olmayan rahatsızlık Baltimore bölgesi ve yakın şehirlerde yaşayan 3 bin 986 kadın kuaför ve başka mesleklerden 2 bin kadınla yapılan bilimsel araştırmayla doğrulandı.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, bilimsel çalışmalarıyla ünlü Illinois Üniversitesi Urbana-Champaign'deki Institutional Review Boards ve Johns Hopkins Üniversitesi tarafından onaylanan araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

KUAFÖR KADINLARDA 5 KAT FAZLA
"Kadınların çocuk sahibi olamamasına neden olan Erken Yumurtalık Yetmezliği'nin olası sebepleri arasında; genetik faktörleri, tiroid iltihabı, eklem romatizması vb. (otoimmun hastalıkları), enfeksiyonları (kabakulak hastalığı) ve kanser tedavisini sayabiliriz. Fakat Erken Yumurtalık Yetmezliği'nde vakalarının büyük çoğunluğunda kesin sebep bulunamamakta.

Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, bazı kimyasallara belirli bir süre maruz kalmanın Erken Yumurtalık Yetmezliği'ne sebep olduğunu gösterdi.

Kuaför kadınlar deney hayvanları üzerinde üreme sistemine ait anormalliklere sebep olan kimyasallara, hayat boyu en çok maruz kalan önemli bir meslek grubunu oluşturuyor. Baltimore şehrinde üç yılda tamamlanan bu araştırmada kuaför kadınlarda Erken Yumurtalık Yetmezliği riskinin, kuaför olmayan kadınlara göre 5 beş kat daha fazla olduğu tespit edildi.

Ayrıca erken gebelik kaybı, erken doğum ve doğumsal (konjenital), anomaliler (normal dışı yapısal özellik) bu meslek grubundaki gebelerde daha sık görülüyor."

ALKOL VE SİGARA RİSKİ YÜKSELTİYOR
Kuaför kadınlar arasında aynı zamanda sigara içme oranlarının da diğer meslek gruplarına göre kayda değer derecede daha yüksek olduğuna dikkati çeken Op. Dr. Betül Görgen, alkol ve sigara kullanımının mevcut problemin ilerlemesini hızlandırdığı uyarısında bulundu.

YA ERKEK KUAFÖRLER!
Op. Dr. Görgen, kadın kuaförlüğü yapan erkek kuaförlerin de bu zararlı maddelere maruz kaldığını ancak erkeklerde sperm üretimi bir döngü çerçevesinde yenilendiği için, çok da sorun teşkil etmediğini belirtiyor. Ancak kadınlarda durum farklı. Op. Dr. Görgen, bu farklılığı şöyle açıklıyor:

"Bir kız çocuğu doğduğunda 2 milyon olgunlaşmamış yumurtaya sahiptir. Büyüyüp ergenliğe ulaştığında kalan yumurta sayısı 300-400 bin civarındadır. Yani, erkekteki sperm üretiminin aksine, kadında süregelen bir yapım yoktur. Vücut daha fazla folikül oluşturamaz. Bu foliküller, belli hormonal aşamalardan sonra, olgun yumurta geliştirecekleri için çok önemlidirler. Kadında yumurtalıklarda bu aday folliküllerde sayıca azalma, az sayıda olgun yumurta elde edilmesine sebep olur."

MUTLAKA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLAR
Op. Dr. Görgen, mesleğin getirdiği bu olumsuzlukları en aza indirmek için kuaför kadınlara şu tavsiyelerde bulundu:

"İşlem sırasında özel eldiven kullanmalı, kimyasallarla temas olursa ellerini çok iyi yıkamalılar. Bu toksik maddelerin önemli bir kısmı vücuda solunum yolu ile girdiği için, salonun metrekaresi, havalandırma sistemi, belli aralarla ortamdaki havanın toksik açıdan ölçümlerinin yapılması şart. Ayrıca kimyasal maddeler (boya, açıcı vs) asla kapakları açık bırakılmamalı ve kapalı dolaplarda uygun koşullarda saklanmalıdır."

SIK SIK KUAFÖRE GİDEN OYUNCULAR, MANKENLER...
Peki sık sık kuaföre giden kadınlar zararlı kimyasallardan etkileniyor mu?
Op. Dr. Görgen, manken, oyuncu gibi işi gereği sık sık kuaföre giden kadınların kuaförde kalma süreleri kısa olduğu için zararlı kimyasallardan kadın kuaförler gibi etkilenmediğini söylüyor.

HAMİLELER ORGANİK SAÇ BOYASI KULLANMALI
Ya hamile kadınlar? Op. Dr. Görgen, hamile kadınlara, saçlarıyla ilgili bir işlem yaptırmaları gerektiğinde mutlaka organik boyaları tercih etmelerini, kuaför salonunu seçerken geniş, havalandırması yeterli bir ortam olmasına dikkat etmelerini öneriyor.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da! ✎ Online adak yapmak için tıklayınız.

Hiç yorum yok