Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Gradient Skin

Gradient_Skin

Son Yazılar

latest

Rutin işlerde unutkanlık yaşıyorsanız..

Acıbadem Ankara Hastanesi, Nöroloji Uzmanı Esra Mıhçıoğlu, MAN çalışanları ile buluştu. Unutkanlık üzerine düzenlenen seminerde Mıhçıoğlu, a...

Acıbadem Ankara Hastanesi, Nöroloji Uzmanı Esra Mıhçıoğlu, MAN çalışanları ile buluştu. Unutkanlık üzerine düzenlenen seminerde Mıhçıoğlu, alkol kullanımının hafızayı olumsuz etkilediğini belirtti.

MAN çalışanları ile olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek sunuma başlayan Nöroloji Uzmanı Esra Mıhçıoğlu, unutkanlığın nedenlerini ve yaşam üzerindeki etkilerini anlattı. Bilginin tekrar sıklığı ile hafızada kalma süresinin doğru orantılı olduğundan bahseden Mıhçıoğlu, iz bırakan olayların insan hafızasında daha fazla yer edindiğini kaydetti.

Somut olan olayların da akılda kalma süresinin daha fazla olduğunu belirten Uzman Esra Mıhçıoğlu "Görsellik hafızada daha önemli yer tutuyor. 20 milyar civarında korteksimizde hücre bulunuyor. 2.5 milyon GB hafızamız bulunmakta. Bu hafızamızın birçok bilgiyi depolayabilecek güçte olduğunun en büyük kanıtı" ifadelerini kullandı.

Uyku belleğin iyi olmasında önemli faktör

Yetişkin insanların odaklanma süresinin 20 dakika olduğunu söyleyen Acıbadem Ankara Hastanesi Nöroloji Uzmanı Esra Mıhçıoğlu, en fazla 15-25 yaş arasındaki olayların hatırlanabildiğini belirterek ,"Uyku belleğin iyi olmasında önemli bir faktör. Unutkanlık bir hastalık değildir. Sadece önemsenmesi gereken bazı durumlar vardır" dedi.

Rutin işlerde unutkanlık yaşanıyorsa dikkat

Hafıza üzerinde yaşanan ve önemsenmesi gereken durumlar üzerinde de duran Mıhçıoğlu "Bazı günlük eylemlerde, sık ve rutin olarak yapılan işlerde zorlanma, hayatımızda önemli yere sahip olan kişilerin isimlerini unutma gibi durumlar yaşanıyorsa mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır" dedi.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da! ✎ Online adak yapmak için tıklayınız.

Hiç yorum yok