Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Gradient Skin

Gradient_Skin

Son Yazılar

latest

Yaş aldıkça kalbiniz saat gibi çalışmaya devam etsin

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü deyince akıllara hemen daha çok yaşlılıkla ilintilenen kalp rahatsızlıkları geliyor. Oysa günümüzde kalp krizi ge...

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü deyince akıllara hemen daha çok yaşlılıkla ilintilenen kalp rahatsızlıkları geliyor. Oysa günümüzde kalp krizi geçiren hastaların yüzde 10’unu 45 yaş altı gençler oluşturuyor. 

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen, sağlıklı bir yaşlılık geçirmek, kalbi 30 yaş gençleştirmek için genç yaştan itibaren alınması gereken önlemleri anlattı.

Yaklaşık 20 sene önce kalp krizi, 60 yaşın üzerindeki hastalarda görülürdü. Şimdilerde ise düzensiz beslenme, hareketsizlik, teknoloji esareti kalp krizi yaşını 45 yaşın altına kadar indirdi. Hatta son zamanlarda sıkça gençlerin kalp krizi geçirip hayatlarını kaybettiklerine şahit oluyoruz ve ülkemizde kalp krizi, sağlık problemleri arasında yüzde 42 ile ilk sırada yer alıyor. 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü ile birlikte yaşlılık ve kalp sağlığı ilişkisi yeniden masaya yatırıldı. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen, kalp rahatsızlığının artık bir yaşlılık hastalığı olmadığını ve genç yaştan itibaren kalp sağlığına özenle dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. “Dünyada ölümle sonuçlanan hastalıkların başında kalp hastalıkları geliyor.

Kalp ve damar hastalıklarından korunmak, genç ve dinamik bir vücuda sahip olmak için yapılması gerekenlerin başında sigara tüketiminden uzak durmak var. Sigara, gençlerin ömrünü ortalama 15 yıl ileriye götürüyor. Ailelere bu konuda büyük görev düşüyor. Sigara ile aile içinde erken yaşta tanışan bireyler, genç yaşta bağımlı hale geliyor. Sigara ile hiç tanışmamış bir bireyin yaşam ömrü, sigara tüketen bir bireye göre 2 kat daha fazladır” diyen Esen, özellikle aşırı şekerleme, unlu mamul, hayvansal (doymuş) yağ tüketimi, mısır şurubu içeren endüstriyel yiyecek tüketmenin kalbi 30 yaş yaşlandırdığının altını çiziyor.

Kaliteli yaşlılık için “fit yaşlı” olun

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşlılık süreci geçirmek için yaşam tarzında da bazı değişiklikler yapmak gerekiyor. Yaşlılığın hayattan emekliliğin olmadığını belirten Esen, “Herhangi bir spor salonuna üye olmadan basit egzersizlerle günlük hayatta hareketli olmak mümkün. Evinizin çevresinde bulunan yürüyüş parkurlarını kullanarak yürüyüş yapabilir ya da basit egzersizlerle bu süreci hareketli geçirebilirsiniz” diyor.

Düzenli beslenmek kalp yaşını genç tutuyor

Kalp yaşını genç tutmak için bol miktarda sebze ve meyve tüketilmesi gerekiyor. Hayvansal yağlar yerine beslenmenizde zeytinyağına, kırmızı et yerine balığa, hindiye yer açın. Sosis, salam, sucuk gibi işlem görmüş gıdalardan uzak durun ve en önemlisi de öğünlerinizde proteine, karbonhidrata ve vitaminlere dengeli bir şekilde yer açın.

Şimdi hareket zamanı!

Yapılan araştırmalara göre dünyada ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada hareketsizlik geliyor. Modern yaşam bizi hareket ettirmekten uzak tutarken, hareketsizlik kalp sağlığımızı da doğrudan etkiliyor. Prof. Dr. Özlem Esen, sağlıklı bir kalp için haftada en az 3 gün orta tempoda yaklaşık 1 saatlik yürüyüşler tavsiye ediyor. Gün içerisinde de yakın yerlere yürümek, asansör yerine merdiven kullanmak gibi hayata daha çok hareket katacak aksiyonları almamızı tavsiye ediyor. “Egzersiz ile kan basıncı düşer ve egzersiz sırasında salgılanan mutluluk hormonları sayesinde kalp krizi riski azalır” açıklamasında bulunan Esen, gençlikte yapılacak yatırımlarla herkesin sağlıklı bir yaşlılık geçirilebileceğini ifade ederken, mutlaka ve mutlaka stresten kaçınılması gerektiğini de belirtiyor.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da! ✎ Online adak yapmak için tıklayınız.

Hiç yorum yok

Tanıtım-Reklam
Bumerang - Yazarkafe