Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Gradient Skin

Gradient_Skin

Son Yazılar

latest

Bir günde ayakta!

Başparmak çıkıntısı en çok görülen ayak sorunları arasında yer alıyor. Özellikle kadınlarda daha çok görülen rahatsızlığın tedavisi ise artı...

Başparmak çıkıntısı en çok görülen ayak sorunları arasında yer alıyor. Özellikle kadınlarda daha çok görülen rahatsızlığın tedavisi ise artık daha kolay... 

Fulya Ayak Sağlığı Merkezi Kurucusu, Ayak ve Ayak Bileği Cerrahi Uzmanı Op. Dr.Selim Muğrabi, Halluks Valgus, başparmak çıkıntısı, hakkında yeni gelişmeleri anlattı.

Ortopedi Cerrahi Uzmanı Muğrabi; "Son yıllarda Halluks Valgus’un cerrahi tedavisinde ciddi değişiklikler meydana geldi. Teknolojik değişimler ve ameliyat tekniğindeki değişiklikler hastaların ameliyat sonrası konforlarının artmasında önemli rol oynadı" diyerek söze başlıyor ve hastaları çok yakından ilgilendiren bilgiler veriyor:

* Daha öncelerinde ameliyat sonrası alçı, çok uzun sureli istirahat ihtiyacı, ameliyat sonrası yoğun ağrı gibi sorunlar bugün için ortadan kaldırıldı.

* Hastalarda ameliyat sonrası ayakkabıları ile ameliyat sonrasında hemen yere basılabilmekte ve yaklaşık üç hafta sonra işe dönüş sağlanabilmektedir. Ameliyatlarda uygulanan ayak bileği blok uygulaması ile ameliyat sonrası ağrıları ortadan kaldırıyor.

* Ameliyattan sonra hastalar hareketsiz bırakılmıyor. Ameliyatın hemen ertesi günü hasta harekete geçiyor.

* Ameliyatlar eskisi gibi büyük değil küçük açılımlarla yapılıyor, kapalı ameliyatlar olarak da isimlendirilebiliyor. Ana amaç, hem hastada daha küçük yara izleri oluşturup daha çabuk iyileştirme sağlamak, hem de kozmetik açıdan görünümü düzeltmek.

* Bu ameliyatlardan sonra vidanın çıkarılmasıyla ilgili ikinci bir ameliyata ihtiyaç olabiliyor. Artık magnezyum vida olarak adlandırılan bir vida sistemi kullanıyoruz, bu kemiğin içinde kaynadığı için vidaları çıkarma ihtiyacı olmuyor. Hasta böylece ikinci bir ameliyattan kurtuluyor.

Kök hücre ile ayak sorunlarının tedavisi

Başparmak çıkıntısının tedavi yöntemlerini sıralayan Fulya Ayak Cerrahi Merkezi Kurucusu, ortopedi cerrahi uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi, kök hücre yöntemi hakkında bilgi verdi:

· Kök hücre tedavisi ayak dışındaki kıkırdak problemlerinde çok kullanılıyor. Ayak cerrahisinde asıl kullanım alanı aşil tendon problemlerinde ve topuk ağrısının tedavisinde yaygın.

· Kök hücrenin mantığı sorunlu olan bölgeye hücreyi verdiğinizde iyileşmeyi hızlandırmak. PRP olarak adlandırılan ve trombositten zengin madde aslında aşil tendonu tedavisine yerleşti.

· Kök hücre tedavisi için kişinin kendi kanı alınıyor, kişinin sorunlu bölgesine enjekte ediliyor.

· Ayak cerrahisinde uygulanması sonrası, bölgenin kontrol altında tutulması gerekiyor. PRP uygulamalarından sonra kullanılan özel ayakkabılar var bunlar kullandırılarak hasta istirahate alınır. İki uygulama sonrasında aşil tendonu problemleri çok hızlı biçimde geriler.

· Topuk ağrısında kök hücre yeni kullanılan bir yöntem. Altı ila 12 ay yapılan çalışmalarda topuk ağrısının yüzde 70 oranında başarı elde edildi. Yan etkisi ve komplikasyon yok.

· Yağ hücrelerinden elde edilen kök hücre ile yapılan tedaviler ise ayak bileği sorunlarının tedavisinde kullanılan kök hücre tedavileri.

Başparmak çıkıntısı neden olur?

- Ayağa uygun olmayan, ayak baş parmağını doğal olmayan bir pozisyonda sıkan, özellikle dar, sivri burunlu ayakkabıları uzun süre giyen kadınları başparmak çıkıntısı tehlikesi bekliyor.Başparmak çıkıntısı ise diz ve bel problemlerine davetiye çıkarmaktadır.

- Halluks Valgus deformitesine bağlı ortaya çıkan başparmak etrafındaki şişlik bu rahatsızlığa yol açar. Başparmak eklemi etrafında eklemi korumakla görevli olan yağ yastıkçığı deformite sonucunda ayakkabı içinde basınç altında kalan bölge olur ve buna bağlı olarak reaksiyonel bir büyüme olur. Doku büyüdükçe ayakkabı basıncı artar ve şişlik kızarıklık kalıcı bir hal alır.

- Başparmak çıkıntısı kadınlarda erkeklere oranla dokuz misli daha fazladır.

- Halluks Valgus’ta (başparmak çıkıntısı) kozmetik amaçlı düzeltme kesinlikle yapılmamalıdır. Ameliyat sadece ağrılı başparmaklara yapılması gereken bir işlemdir.

- Tedavi edilmediklerinde sıklıkla ağrılı hale gelirler. Fakat bütün hepsi ilerleyici değildir. Pek çok başparmak çıkıntısı ameliyatsız tedavi edilebilir... Genelde ağrısız başparmak çıkıntısının cerrahi düzeltmeye gerekliliği yoktur… Vakaların geniş bir çoğunluğunda başparmak çıkıntısına bağlı ağrı uygun ayakkabı giyimi ile ortadan kaldırılabilir.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da! ✎ Online adak yapmak için tıklayınız.

Hiç yorum yok

Tanıtım-Reklam
Bumerang - Yazarkafe