Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Gradient Skin

Gradient_Skin

Son Yazılar

latest

Pandemide dezenfektan kullanımına dikkat!

Bilinçsiz kullanılan hijyen ürünleri egzamayı tetikliyor! Pandemi süresince değişmez kural haline gelen maske, mesafe ve hijyen yaşamımızın ...

Pandemide dezenfektan kullanımına dikkat!

Bilinçsiz kullanılan hijyen ürünleri egzamayı tetikliyor!

Pandemi süresince değişmez kural haline gelen maske, mesafe ve hijyen yaşamımızın parçası olurken, hijyen dolayısıyla düzenli el yıkama ve özellikle dezanfektan kullanımı, cilt rahatsızlıklarının da artmasına sebep oldu.  Toplu taşımalarda seyahat, günlük sosyal aktiviteler ve pandemi sürecinin hassasiyeti ile birlikte sıkça kullanılan dezenfektanlar, ellerde egzama hastalığının artışını da tetikledi. 

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Dermotoloji Uzmanı Dr. Emre Araz, kişisel bakım ürünleri ve hijyenik ürün kullanımı sonrası artış gösteren egzama hastalığı ile ilgili bilgiler verdi.

‘Derinin dış (çevresel) ya da iç etkenlere karşı geliştirdiği iltihabi reaksiyon sonucu oluşan bir cilt hastalığı olan Egzama hastalığı, bunların başında geliyor. Halk arasında; mayalanan bir hamurda oluşan küçük hava kabarcıklarına benzetilerek  "mayasıl" adı ile de bilinen bu hastalık, kişisel bakım ürünleri ile temas sonrasında oluşan kızarıklık, kaşıntılı ve şiş bir zeminde çok sayıda su dolu kabarcık ile başlayabiliyor. Bu kabarcıkların hızla açılmasıyla kabuk oluşumu gözlenir. Hastalık bu aşamada kontrol altına alınamazsa kronikleşir ve deri kuruyarak kalınlaşır, kabalaşır. 

Tedavide ana amaç tetikleyicinin saptanması ve bu etkenle temastan kaçınmaktır.’ diyen Dermotoloji Uzmanı Dr. Emre Araz, ellerin dezenfekte edildikten sonra mutlaka nemlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Özellikle evden çıktıktan sonra bir çok enfeksiyon alanına maruz kaldığımız,  asansörler, merdiven korkulukları, toplu taşıma araçlarının inme binme ve oturma alanları, kapı kolları, çalıştığımız yerdeki oturma alanları için aldığımız ilk önlem ellerimizi dezenfekte etmekle başlarken, kullanımında yarardan çok zarar vermesin diye önlemler alınması gerekiyor. 

Genel anlamda egzamanın ortaya çıkışı ve tanı konmasıyla birlikte ana amacın öncelikle tetikleyicinin saptanması ve onlarla temastan kaçınılması gerekirken, içinde bulunduğumuz süreçten dolayı bunun pek mümkün olmamasından dolayı, en iyi şekilde dengelemek gerekiyor.  

Kullanılan sabun, kolonya ve dezenfektanın yanı sıra, ev temizlik malzemeleri, bulaşık detarjanları gibi ev ve ofis temizliğinde kullanılan elle temas edilen tüm ürünlerde hassasiyet gösterilmesi çok önemli. Tüm bu ürünlerin kullanımı sonrası ellerin nemlendirici krem ve losyonlarla bakımının yapılması egzama vb cilt hastalıklarına maruz kalmamak için alınacak önlemler arasında. 

EGZAMA TEDAVİSİ 

Genel olarak egzama tedavisinde;  nemlendiriciler, kortizon içeren krem ve losyonlar, antihistaminik haplar (kaşıntıyı azaltan alerji hapları) kullanılır. Şiddetli egzama tedavisinde ise; bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar  kullanılabilir. Doktorunuzun bilgisi dışında herhangi bir tedavi değişikliği yapmanız uygun değildir.  Tüm bu önlemler ile kontrol altına alınamayan veya nüks eden durumlarda; deri yama testleri ile tetikleyen durum ortaya çıkarılabilir. Tetikleyen alerjen bulunması durumunda bu etkenden uzaklaşarak tedaviye destek olunur.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER: 

  • Dezenfektanların mümkün olduğunca az kimyasal içerikli, az kokulu, az boyalı olanları kullanmaya özen göstermeliyiz.
  • Kolonya kullanımı sonrasında cildimizin kuruma ve çatlak oluşumuna karşı ellerin nemlendirilmesine dikkat etmeliyiz. 
  • Kişisel hijyenimiz için günlük kullanımda eczane ürünleri ve güvenilir marka ürünleri olmasına özen göstermeliyiz.
  • Sık kullandığımız sabun, deterjan , çamaşır suyu gibi temizlik ürünlerini tercihen temizlik eldivenleri kullanarak ya da elle temas edeceksek; sulandırarak kullanmalı, kullandıktan sonra ellerimizi bolca suyla durulamalıyız. Kullanım sonunda mutlaka nemlendirici özellikli ürünler kullanarak bakımını yapmalıyız.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da! ✎ Online adak yapmak için tıklayınız.

Hiç yorum yok