Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Gradient Skin

Gradient_Skin

Son Yazılar

latest

Rahimdeki miyomlar erken doğuma yol açabilir

Miyom, rahimde görülen anormal düz kas hücrelerinin çoğalması ile oluşan ve rahmin en sık görülen iyi huylu tümörlerdendir.  Medical Park Ta...

Rahimdeki miyomlar erken doğuma yol açabilir


Miyom, rahimde görülen anormal düz kas hücrelerinin çoğalması ile oluşan ve rahmin en sık görülen iyi huylu tümörlerdendir. 

Medical Park Tarsus Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hakan Arıkan, “Rahimde görülen miyomlar, gebelikte boyutları büyüyüp ağrıya yol açabilir. Bunun dışında yerleşim yerlerine göre erken doğum, düşük tehdidi ve tekrarlayan gebelik kayıplarına neden olabilirler” dedi.

Miyomların rahmin farklı yerlerine yerleşebileceğine dikkat çeken Medical Park Tarsus Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hakan Arıkan, iyi huylu olan miyomlarla ilgili uyarılarda bulundu.

HER 5 KADINDAN 1’İNDE RASTLANIYOR

Miyomların neden oluştuğu hakkında açıklamalarda bulunan Op. Dr. Arıkan, “Miyomların sebebi olarak östrojen hormonu suçlanmakla birlikte, genetik yatkınlığın da rol oynadığı bilinmektedir. Bunlar hormon bağımlı bir tümör olup üreme dönemindeki kadınların yaklaşık yüzde 20’sinde görülmektedir. Gebelikte boyutları büyüyüp ağrıya neden olmalarının yanında, yerleşim yerlerine göre erken doğum, düşük tehdidi ve tekrarlayan gebelik kayıplarına neden olabilirler. Menopozla birlikte kadında hormon düzeylerinin azalmasına bağlı olarak boyutlarında küçülme olabilmektedir” diye konuştu.

ŞİDDETLİ KANAMA VE AĞRILAR GÖRÜLEBİLİR

Miyomların, genellikle herhangi bir belirti vermediklerini dile getiren Op. Dr. Arıkan, şu bilgileri paylaştı: 

“Hastalarımızın bize en sık başvuru nedeni düzensiz, uzun süren şiddetli kanama ve bunun yol açtığı kansızlıktır. Büyük boyutlara ulaşan miyomlar karında şişkinlik, ağrı, kabızlık, gaz şikâyetlerine yol açabilir. İdrar torbasına baskı yaparak sık idrara çıkma ve böbrek problemlerine neden olabilir. Nadiren rahim içindeki saplı miyomlar da rahim kavitesi dışına çıkarak ilişki sonrası kanama, enfeksiyona bağlı olarak kötü koku ve akıntıya sebep olabilirler.”

TOMOGRAFİ İLE TEŞHİS YAPILABİLİR

Miyomlara, pelvik muayene ve ultrason ile çok rahat tanı konulabildiğini vurgulayan Op. Dr. Arıkan, tanı ve tedavi aşamasında üç boyutlu ultrason MR ve tomografiden de yararlanıldığını belirtti.

MİYOMUN BOYUTUNA GÖRE TEDAVİ UYGULANMALI
        
Miyomların genellikle iyi huylu olup yüzde 0.1-0.5 oranında kötü huylu tümöre dönüşebileceğini ifade eden Op. Dr. Arıkan, “Miyomun büyüklüğüne, hastaya vermiş olduğu şikâyetlere göre hastanın düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gerekmektedir. Tedavi hastanın yaşı, belirtilerin şiddeti, miyomun boyutu ve yerleşim yerine göre değişmekte olup, medikal ve cerrahi tedavi seçenekleri uygulanmaktadır” diyerek uyarılarını sonlandırdı.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da! ✎ Online adak yapmak için tıklayınız.

Hiç yorum yok