Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Gradient Skin

Gradient_Skin

Son Yazılar

latest

Kadınlar hastalıklara karşı güçsüzmüş

Dünya Sağlık Örgütü, “Kadınlar ve Sağlık” konulu raporunda, son yıllarda kaydedilen ilerlemelere rağmen, toplumların hala, özellikle gençlik...

Dünya Sağlık Örgütü, “Kadınlar ve Sağlık” konulu raporunda, son yıllarda kaydedilen ilerlemelere rağmen, toplumların hala, özellikle gençlik ve yaşlılık döneminde kadınların sağlık konusundaki taleplerini karşılayamadığını bildirdi.

Raporda, genç kızlar ve kadınların hak ettikleri ve ihtiyaç duydukları tedavi ve desteği almasının artık zamanının geldiği belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, kadınlar, sosyal eşitsizlik nedeniyle hastalıklar karşısında erkeklerden daha güçsüz.

Kadınların, ihtiyaçlarına ve kendilerine özgü sorunlarına uygun tedaviden yararlanamadığının vurgulandığı raporda, özellikle yaşlı kadınların durumunun endişe verici olduğuna dikkat çekildi.

Daha uzun ama “sağlıksız” yaşıyorlar

Kadınların erkeklerden ortalama 6-8 yıl daha fazla yaşadığını hatırlatan Dünya Sağlık Örgütü, bunun gibi bazı biyolojik avantajlara rağmen, kadınların sağlığının sosyo-ekonomik duruma bağlı olduğunu bildirdi.

Kadınların erkeklerden daha uzun süre yaşaması nedeniyle yaşlı kadınların sayısının daha fazla olduğunun belirtildiği raporda, ülkelere, bugünden itibaren yaşlılığa bağlı sağlık sorunlarının masraflarının sorumluluğunu üstlenmeye hazırlanmaları gerektiği uyarısında bulunuldu. Dünya Sağlık Örgütü raporunda, eğitim ya da karar verme gücünün yetersizliği/yetersiz bırakılışı ve gelirin az olmasının kadınların hem kendilerinin, hem de ailelerinin sağlığını koruma becerisini sınırlandırabildiği, kadınların sağlığı konusunda bölgesel ve uluslararası önemli farklılıklar olsa da kadın ve genç kızların özellikle ayrımcılık, şiddet ve yoksulluk gibi benzer engellerle karşılaştığını vurguladı.

Başta, genellikle ailelerin yaşlı bireyin yükünü üstlendiği ülkelerde, hükümetlerden yaşlı kadınların sağlık masraflarını karşılamak için çaba göstermesini isteyen Dünya Sağlık Örgütü, ayrıca yaşlı kadınların ihtiyaçlarına cevap vermenin hastalığı daha iyi anlamaktan geçtiğini vurguladı.

AIDS, verem ve aşırı kilonun 15-45 yaşındaki genç kızların ve kadınların başlıca ölüm nedeni olduğunu belirten Dünya Sağlık Örgütü, bulaşıcı olmayan hastalıkların 45 yaşından sonra kadınlarda önde gelen ölüm nedenleri haline geldiğini bildirdi. 60 yaşın üzerindekilerin ise kalp sorunları, beyin kanaması gibi hastalıklardan yaşamını yitirdiğini vurgulayan Dünya Sağlık Örgütü, bunun kadınların erkeklerden farklı belirtiler göstermesinden ve kadının ikinci plana itilmesinden kaynaklandığına dikkati çekti.

Sağlıkta reform gerekli

Dünya Sağlık Örgütü, hayatları boyunca tüm dünyadaki genç kızların ve kadınların sağlık ve hayatlarını iyileştirmek için hemen harekete geçilmesi çağrısında dabulundu.

Raporda kadınlar, yapabileceklerinin tamamını yerine getiremiyorsa, daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam süremiyorsa sağlıklı bir toplumdan bahsetmenin mümkün olmadığı ifade edildi.

Kadınların sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için doğum öncesinde başvurulabilen merkezler, ruh sağlığı, rahim kanseri teşhisi ve tedavisinin yapıldığı merkezlerin bulunduğunu belirten Dünya Sağlık Örgütü, ancak birçok ülkede cinsel sağlık hizmetlerinin evli kadınlara yönelik olduğunu, bekar ve genç kızların gözardı edildiğini vurguladı. Dünya Sağlık Örgütü, hayat kadınları, uyuşturucu bağımlısı kadınlar ya da kırsal kesimde yaşayan kadınlara yönelik sağlık merkezlerinin sayısının da çok az olduğunu kaydetti.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da! ✎ Online adak yapmak için tıklayınız.

Hiç yorum yok