Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Gradient Skin

Gradient_Skin

Son Yazılar

latest

Obeziteyle mücadelede doğru beslenme öğretilmeli

Türkiye’nin obezitede Avrupa’da birinci ve dünyada 3.-4. sırada olduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. A. Murat Koca, obeziteyle mü...

Obeziteyle mücadelede doğru beslenme öğretilmeli

Türkiye’nin obezitede Avrupa’da birinci ve dünyada 3.-4. sırada olduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. A. Murat Koca, obeziteyle mücadelede acil önlemler alınması gerektiğini vurguladı. Hareketsiz yaşam tarzı ve yanlış beslenmenin obezitenin ana nedeni olduğunu kaydeden Koca, her yaşta doğru beslenme bilincinin artırılması gerektiğini vurguladı.

Avrupa Sağlık otoriteleri (European Association for the Study Of Obesity (EASO) tarafından 22 Mayıs günü “Avrupa Obezite Günü” olarak kabul ediliyor. 2010 yılında bir grup hekim ve hasta tarafından bir kampanya şeklinde başlatılan bu özel günde obeziteyle ilgili farkındalık oluşturulması hedefleniyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. A. Murat Koca, Avrupa Obezite Günü dolayısıyla yaptığı açıkmalamada obezitenin zararları ve önlemler konusunda yapılması gerekenler hakkında değerlendirmede bulundu.

Obezite en önemli sağlık problemi

Op. Dr. A. Murat Koca, obezitenin hızla kaynaklarını tüketen dünyamızdaki insanların en önemli sağlık problemi olduğunu belirterek “Kişinin ihtiyacından fazla ve kalori değeri yüksek gıdaları tüketmesi sonrasında vücutta fazla enerji kaynağının vücutta sağlığı bozacak şekilde yağ olarak depolanmasına obezite denir.” dedi.

VKİ, 30’un üzerindeyse obezite olarak sınıflandırılıyor

Vücut ağırlığının normal sınırdan yüksek olmasının yaşam süresini etkilediğini söyleyen Op. Dr. A. Murat Koca, “Vücut ağırlığı normal sınırdan %20’den fazla yüksekse obezite ortaya çıkar ve hayat kalitesiyle, süresini bozar. Obezite hesaplamasında kullanılan vücut kitle indeksine (VKI) göre sonuç 30 kg/m2   üstündeyse obezite vardır. VKI’ye göre 18-25 arası normal kilo, 25-30 arası aşırı kilolu, 30 üstünde obezite ve 40 üstünde ise Morbid Obezite yani hastalık diye sınıflandırılır.” dedi.  

Pek çok sağlık sorununa yol açıyor

Hareketsiz yaşam tarzı ve yanlış beslenmelerin obezitenin ana nedeni olduğunu kaydeden Op. Dr. A. Murat Koca, ayrıca genetik yatkınlığın da önemli olduğunu söyledi.

“Obezite tüm vücudu etkileyen bir metabolik sorundur” diyen Op. Dr. A. Murat Koca, “Özellikle kalp ve damar sistemi hastalığı, şeker hastalığı (tip2), uyku apnesi, belli kanserler, kemik ve eklem sistemi bozukluklarına yol açabilir. Ayrıca depresyon, adet sorunları ve kısırlık, erken bunama, kolesterol yüksekliği, Gut, yüksek tansiyon, karaciğer yağlanması, hamilelik ve bebek sorunları, iktidarsızlık, safrakesesi ve pankreas sorunlarına da neden olabilir.” uyarısında bulundu.

Doğru beslenme bilinci artırılmalı

Obeziteye yönelik önlemlerin hayatın her aşamasında olması gerektiğini vurgulayan Op. Dr. A. Murat Koca, ancak bu sayede sağlıklı bir birey ve sağlıklı bir toplum olacağını kaydederek obeziteyle mücadele konusunda yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

  • İlk olarak herkes eğitilmeli ve doğru beslenme konusunda bilinçlendirilmelidir.
  • Dengeli beslenen bireyler için eğitimler verilmeli.
  • Yüksek kalorili ve yağlı beslenmelerden uzak durulmalı.
  • Sebze ve meyve tüketimine önem verilmeli.
  • Yüksek karbonhidratlı gıdalardan kaçınılmalı.
  • Hayvansal gıdalar sınırlı tüketilmeli ve yağ oranına dikkat edilmeli.
  • Aşırı beslenmeden ve hazır gıdalarda mümkün olduğunca kaçınılmalı.
  • Hareket ve spor alışkanlıkları edinilmeli.
  • Yeterince su tüketilmeli.

Türkiye obezitede Avrupa birincisi

Aşırı beslenme ve obezitenin her açıdan sağlığı olumsuz etkileyeceğini vurgulayan Op. Dr. A. Murat Koca, obeziyetle mücadelede önlem alınması gerektiğini vurgulayarak sözlerini şöyşe tamamladı:

“Bugün Türkiye, Avrupa’da birinci ve dünyada 3.-4. sıradadır ve gittikçe işin içinden çıkılmaz bir duruma sürüklenilmektedir. Tüm mecralarda kilo fazlalığı ve obeziteye, aynı zamanda kötü beslenmeye karşıda mücadele edilmelidir.  Her ertelenen gün hayatımızdan bir şeyleri daha götürür, onun için kiloyla ve beslenmeyle ilgili sorunlar varsa şimdiden adım atılmalıdır. Gerekli durumda mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.”

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da! ✎ Online adak yapmak için tıklayınız.

Hiç yorum yok