Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Gradient Skin

Gradient_Skin

Son Yazılar

latest

Her genital siğil kanser habercisi mi?

Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen genital siğiller cinsel ilişki yoluyla bulaşan hastalıkların nedenleri arasında yer almaktadır....

Her genital siğil kanser habercisi mi?

Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen genital siğiller cinsel ilişki yoluyla bulaşan hastalıkların nedenleri arasında yer almaktadır. 

HPV’nin neden olduğu genital siğillerden korunma tedbirleri içerisinde en önemlisi HPV aşılarıdır. ‘Genital sigil nedir? Genital sigil neden oluşur? Genital sigil belirtileri nelerdir? gibi en çok merak edilenler soruları Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünden Prof. Dr. Behiye Pınar Göksedef sizler için cevapladı.

Siğil nedir?


Genital siğiller, dış genital bölgede, vajinada,  peniste ve anüs etrafında oluşan küçük kabartı şeklinde, cilt renginde, kırmızı veya kahverengi olabilen lezyonlardır.

Siğil neden oluşur?  


Siğiller Human papilloma virus (HPV)’ün neden olduğu enfeksiyonlardır.  HPV’nin 100’den fazla tipi olup, 6 ve 11 numaralı tipleri genital siğillerle ilişkilidir. HPV’nin 6 ve 11 tipi rahim ağzı kanseri için düşük riskli tiplerdir.  Bu tiplerin rahim ağzı kanseri ile ilişkisi yoktur.

HPV nasıl bulaşır? 

HPV enfeksiyonu genellikle cinsel ilişki ile bulaşmaktadır. Tenden temas ile geçen HPV nadiren de olsa ıslak havlu, el teması, iç çamaşırı, epilasyon aletleri ile bulaşabilir.

Siğil belirtileri nelerdir?

Siğiller genital bölge ya da anüs etrafında, cilt renginde düzgün yüzeyli, yassı ya da ciltten kabarık karnıbahar benzeri görünümde ortaya çıkarlar. Genellikle şikayete yol açmazlar. Bazen kaşıntı, yanma ve hassasiyete neden olurlar.

Siğil tanısı nasıl konulur?

Siğillerin tanısı muayenede tipik lezyonların görülmesi ile konulmaktadır. Kesin olmayan durumlarda biyopsi alınması ve patolojik olarak incelenmesi gerekebilir. 

Siğiller nasıl tedavi edilmektedir?


Siğillerin tedavisinde çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Siğilleri tedavi etmek HPV enfeksiyonunu tedavi etmek anlamına gelmediğinden tedaviden birkaç hafta ya da ay içinde siğiller  tekrarlayabilirler. HPV ‘nin vücuttan temizlenmesi ise kendi bağışıklık sistemimiz tarafından çoğunlukla 2 yıl içerisinde olur.

Siğiller için en ideal tedavi yöntemi, siğillerin miktarına, yerine, gebelik olup olmamasına ve tedavi eden hekimin tercihlerine göre değişir. 

İlaçla tedavi yöntemleri mevcuttur. Siğil üzerine uygulanan haftada bir ya da birkaç kez uygulanan krem ya da sıvılara siğiller kaybolana kadar devam edilir.

Cerrahi olarak ise siğilin çıkarılması ve yerinin dikilmesi, yakma, dondurma gibi işlemler yapılabilmektedir.

Siğillerden korunabilir miyiz?


HPV enfeksiyonu yaygın görülen ve genellikle belirti vermeyen bir durum olduğundan dolayı, korunma önem taşımaktadır. Prezervatif kullanımı, bütün virüsün enfekte ettiği bölgeleri kaplayamayacağından tam koruyucu olmamaktadır. HPV virüsüne karşı geliştirilen aşılardan bazıları siğillere neden olan HPV tip 6 ve 11’i de kapsamaktadır.  Bu aşıların uzun dönem sonuçlarına göre genital siğillere karşı koruyuculukları oldukça yüksektir. 

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da! ✎ Online adak yapmak için tıklayınız.

Hiç yorum yok