Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Gradient Skin

Gradient_Skin

Son Yazılar

latest

Yatak odanız işgal altında!

Bir gram ev tozunda 500 tanesi canlı olmak üzere yaklaşık 19 bin mite bulunuyor 5 yıl kullanılan bir yatakta 10 milyon mite yaşıyor Ev t...

Bir gram ev tozunda 500 tanesi canlı olmak üzere yaklaşık 19 bin mite bulunuyor

5 yıl kullanılan bir yatakta 10 milyon mite yaşıyor

Ev tozu akarı olarak bilinen mitelar, gözle görülemeyecek kadar küçük sekiz ayaklı haşerelerdir. Karanlık, nemli ve sıcak ortamlarda yaşayan bu ev tozu akarları, en çok yatak odalarındaki yatak, yastık, yatak takımları, battaniye, halılar, kumaş kaplı mobilyalar, tüylü oyuncaklar, peluşlar ve perdelerde bulunur. Mitelar ve yol açtığı zararlar özelinde açıklamada bulunan Çocuk Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, yataklarımızın mite ve bakteri kaynağı olduğunu ve bu haşerelerin deri, kepek, kıl ve saç parçalarıyla beslendiğini söyledi.

Ev tozu olarak bilinen mitelar, evde sık görülen ve alerjik hastalıklara neden olan alerjenlerdir. Bir gram ev tozunda 500 tanesi canlı olmak üzere yaklaşık 19 bin mite bulunurken bu rakam 5 yıl kullanılan bir yatakta 10 milyon seviyesine çıkmaktadır. Yatakların mite ve bakteri kaynağı olduğunun altını çizen Çocuk Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, mitelardan tamamen kurtulmanın mümkün olmadığını, ancak bazı önlemlerle azaltılabileceğini söyledi.

“Mitelar alerjiye yol açıyor”

Bazı önlemler ile miteların ve bakterilerinin miktarının azaltabileceğini anımsatan Prof. Dr. Akçay, bunun için anti alerji yatak kılıflarının kullanılması, yatak odasında tekstil ürünlerinin en aza indirilmesi, halıların, kilimlerin ve pelüş oyuncakların kaldırılmasının önlemler arasında sayılabileceğini söyledi. Prof. Dr. Akçay, “Şunu bilmeliyiz ki mitelar, havada uçmaz, ev tozuyla hareket ederler. Bulundukları yüzeylere dışkılarlar. Aslına bakarsanız miteların dışkıları alerjik özelliktedir ve ev tozuna yapışarak hareket eder. Bu nedenle temizlik yapılırken toza yapışmış miteların dışkıları tozla birlikte havaya karışarak burun ve ağızdan vücuda girer. Vücuda giren mite alerjenleri özellikle genetik yatkınlığı olan çocuklarda alerjik reaksiyon ve hastalıklara yol açar“ dedi.

Mitelara karşı alınabilecek önlemleri ise Prof. Dr. Akçay şöyle sıraladı;

 Evi her gün havalandırın,
 Toz tutan eşyaları azaltın,
 Özellikle mite alerjisi olan çocuk ve bireylerin, odasında halı ve kilimleri kaldırın. Onun yerine lateks alerjisi yoksa kauçuktan oyun matı kullanın,
 Toz tutan kitaplar için kapaklı kütüphane kullanın,
 Mobilyalarınızda suni deri kaplama tercih edin,
 Kalın veya ağır perde yerine ince tül veya stor perde tercih edin,
 Yatak, yorgan ve yastıklarınızda yün kullanmayın ve pamuk ürünler tercih edin,
 Çarşaf, yastık kılıfı ve nevresimlerinizi haftada bir değiştirin,
 Yıkama yaparken her zaman 60 derece ve üzeri sıcaklıkları kullanın,
 Çocuklarda mite alerjisi varsa yanında temizlik yapmayın.

“Evlerde buhar makinesi ve nemlendirici kullanmayın”

Prof. Dr. Akçay, ev içindeki nem oranını azaltan önlemleri ise “Evin içinin kesinlikle nemli, rutubetli olmaması gerekmektedir. Özellikle evlerin nemli yeri olan banyolara dikkat çekilmeli ve buralarda gerekli yalıtım önlemleri alınmalıdır. Aslına bakarsanız evlerde buhar makinesi ve nemlendiricinin kullanılmasını uygun bulmuyoruz. Özelikle yatak odalarında buhar yapılmamalı. Öte yandan soba ve peteklerin üzerine ıslak bez ve su koyulmamalıdır. Nem oranı yüzde 65 üzerinde olan evlerde nem azaltıcı cihazlar kullanılabilir. Oda ısısındaki nem oranı yüzde 40-50 arasında tutulmaya çalışılmalıdır” dedi.

Sonbahar ve ilkbahar aylarına dikkat!

Prof. Dr. Akçay; “Mitelar nem oranının yüzde 50 üstünde ve sıcaklığın 18 °C üstündeki ısıyı tercih ederler. Miteların çoğalması için ideal ısı 25-30 °C, nem oranı ise yüzde 70-90’dır. Nem oranının yüzde 50 altında olduğu ortamlarda akarlar uzun süreli yaşayamaz. Bu nedenle genelde deniz kenarına yakın bölgelerde daha fazladırlar. Evlerde yılın her döneminde akar bulanabilmektedir. Yine de akarların en sık görüldüğü iki dönem eylül-ekim ve nisan-mayıs aylarıdır. Akarlara alerjisi bulunan hastalarda yılın her döneminde belirtiler görülse de, bu iki dönemde şikayetlere daha sık rastlanmaktadır. Yaz döneminde ise miteların etkisi çok azalır çünkü mitelar yaz dönemlerinde çoğalamaz ve yaşayamaz.”

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da! ✎ Online adak yapmak için tıklayınız.

Hiç yorum yok