Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Gradient Skin

Gradient_Skin

Son Yazılar

latest

Kadınlarda hormon dengesizliği neden artıyor?

İştah sorunları ya da depresyon gibi günlük hayatta karşılaşılan problemlerin ana nedeni, hormonlarda yaşanan dengesizlikler olabilir.  Horm...

Kadınlarda hormon dengesizliği neden artıyor?


İştah sorunları ya da depresyon gibi günlük hayatta karşılaşılan problemlerin ana nedeni, hormonlarda yaşanan dengesizlikler olabilir. 

Hormon dengesizliklerine karşı önlem alınmadığında ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya gelinebileceğini söyleyen, Avrasya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Nurcan Dalan, konu ile ilgili merak edilenleri açıkladı.

Kadın hastalıklarında artışa neden oluyor…

Birçok kadın çeşitli sebeplere bağlı olarak hormon problemleri yaşamakta ve bu durum başka hastalıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır. Özellikle de stres ve yanlış beslenme hormon dengesizliğinin en önemli nedenleri arasında kabul edilmektedir. Aynı zamanda yanlış yaşam tarzı alışkanlıkları hormonların dengesinin bozulmasında rol oynamaktadır. Kadınların erkeklere oranla daha fazla hormon problemi yaşamasının sebebi ise yaşamı boyunca geçirdiği dönemlerdir. Bunlar; adet görme, hamilelik ve menopozdur. Bu süreçlerde yaşanan fiziksel değişimler hormonal yapıyla doğrudan ilişkilidir. Dolayısıyla hormonlarda çok ciddi değişimler gözlemlenebilir. 

Modern zamanların vebası; stres

Stres, birçok hastalığın en önemli nedeni arasında gösteriliyor. Aynı durum hormonlar için de geçerli olduğundan özellikle de kronik stres kortizolün yükselmesi ile sonuçlanabiliyor. Ana stres hormonu olan kortizolün temel görevi kan basıncını yükseltmek, kan şekerini ve bağışıklık sistemini düzenlemektir. Ancak çok stresli olduğumuz durumlarda stres hormonları ciddi sorunlara yol açar. Yanlış beslenmeye sürükler ve şekere olan ihtiyacı arttırır. Aynı zamanda östrojen, insülin ile ilgili önemli sorunları beraberinde getirir.

Vücuda alınan toksinlere dikkat

Dışardan vücudumuza giren birçok toksin madde vardır. Bu toksinler hormonların doğal sistemini bozarak dengesizliklere yol açarlar. Üstelik bu toksinlerden kaçmak neredeyse imkansızdır. Çünkü her gün kullandığımız diş macununda yemek yediğimiz tabakta tuttuğumuz bardakta, sıktığımız parfümde bulunurlar. Bunlardan biri olan ksenoöstrojenler, tıpkı östrojen hormonuna benzer ve gerçek hormonların kaçmasına yol açar. Üreme sistemini bozan ksenoöstrojenler, üreme ve gelişim problemine yol açarlar.

Yaş önemli bir kriter…

Kadınlar yaş aldıkça hormonlarında önemli değişimler meydana gelir. Vücutlarında testesteron seviyesi erkeklerde olduğu gibi azalmaya başlar. Aynı şekilde östrojen seviyesinde düşüş yaşanır. Bu durum cinsel isteksizliğe, metabolizmanın yavaşlamasına, saç dökülmelerine, vücut sıcaklığının düşmesine, kalp hastalıklarına neden olabilir. 

Bu belirtiler hormon bozukluğunu işaret ediyor olabilir

·       Adet düzensizliği,
·       Akne problemleri,
·       Uyku problemleri,
·       Konsantrasyon güçlüğü,
·       Yorgunluk,
·       Depresyon,
·       Kilo alımı,
·       Bağırsak sorunları,
·       Vajinal kuruluk,
·       İştah,
·       Memede kistler,
·       Göğüslerde hassasiyet,
·       Kısırlık,
·       Saç dökülmesi,
·       Göz kuruluğu,
·       Aşırı tüylenme,
·       Kilo almak.

Hormon bozukluğunun yol açtığı hastalıklar nelerdir?

· Polikistikover sendormu,
· Erken menopoz,
· Yumurtalık kanseri,
· Birincil yumurta yetmezliği.

Tedavisi mümkün mü?

Hormon bozukluğunun tedavisi, bozukluğun ortaya çıkma nedenine göre değişiklik göstermektedir. Bunun için öncelikle; fiziki muayeneler, ultrason görüntüleri ve laboratuvar testleriyle hormon dengesine neden olan faktörler belirlenir. Daha sonra ise uygun ilaç tedavisine başlanır. Östrojen ve progesteron formları içeren ilaçlar tercih edilir. Bunun yanı sıra hormon yenileme ilaçları ve çeşitli kremler kullanılarak hormonların dengelenmesi sağlanır. 

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da! ✎ Online adak yapmak için tıklayınız.

Hiç yorum yok