Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Gradient Skin

Gradient_Skin

Son Yazılar

latest

Kadın vücudunun ilginç bilinmeyenleri

Bir kadın milyonlarca yumurta ile doğar, ömrünün 6 yılını uyuyarak geçirir. Bunlar, kadın vücudunun sahip olduğu ilginç özelliklerden sadece...

Kadın vücudunun ilginç bilinmeyenleri
Bir kadın milyonlarca yumurta ile doğar, ömrünün 6 yılını uyuyarak geçirir. Bunlar, kadın vücudunun sahip olduğu ilginç özelliklerden sadece birkaçı. Bu yazımızda kadın vücudu ile ilgili ilginç bilgileri bulacaksınız…

Kadınlar günlük aktivitelerini gerçekleştirirken, aslında vücutlarının ne kadar özel fonksiyonlara sahip olduğunun farkına varamaz.

Peki, ortalama 77 yıllık ömrü olan bir kadının anatomisi nasıldır? Bu sorunun yanıtı cevaplayan uzmanlar, kadın vücudunun bir bilgisayardan farksız olduğunu söylüyor. 

Araştırmalar sonucunda ortaya çıkan kadın bedeniyle ilgili birbirinden ilginç gerçekler…


Beyin

Kadının beyni, vücudunun toplam ağırlığının yüzde 2′i kadardır. Kadın beyninde mesajlar, spinal (omurga-bel kemiği) sinirlere saatte 432 kilometre hızla ulaşırlar. Beyin dakikada 100 milyon bilgi alır. Günde 7 milyon beyin hücresi kullanan kadın, ortalama 7,5 saat uyur. Ömrünün 6 yılı rüyada geçer.

Göz

Kadınların göz renkleri genellikle kahverengidir. Kadın bir günde ortalama 25 bin kez göz kırpar. Her göz kırpma süresi, yaklaşık 0,4 saniyedir. Kadınlar, erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.

Dil ve dişler

Kadının en güçlü kası, dilidir. Dil izleri, tıpkı parmak izi gibi tektir. Dilin üzeri 10 bin tat alma siniri ile kaplıdır ve bu sinirler 50 farklı tadı ayırt edebilirler. 70 yaşından sonra, dilin tat alma duygusu önemli ölçüde azalır.

Böbrekler

Tüketilen sıvıların süzülmesini sağlayan böbrekler, 10 dakikada bir vücuttaki kanı filtre eder. Böbrekler günde 150 kez bu işlemi tekrarlar. Böbreklerde günde 425 galon kan işlenir ve bir kadın hayatı boyunca ortalama 45 bin litre idrar üretir.

Üreme organları

Yumurtalıklarında milyonlarca yumurta ile doğan kadınların yumurtaları, erkek spermlerine oranla l5 bin kat daha büyüktür. 37 yaşına gelen kadında yaklaşık 25 bin yumurta bulunur. Bu sayı, kadının 50′li yaşlara gelmesiyle ve menopoza girmesiyle azalır.

Kalp ve karaciğer

Bir kadının kalbi dakikada l0, ömrü boyunca da 2,5 milyar kez atar. Kadınların damarlarında yaklaşık 5 litre kan dolaşır. Kanın vücuttaki tam dolaşımı günde bin 440 kez tekrarlanır. Dakikada 15 kez nefes alıp veren kadın, günde ortalama 23 bin kez nefes alır.

Kemikler ve cilt

Bir kadın iskeleti 206 kemikten oluşur. Erkek iskeletine oranla kadınların kemikleri daha ince yapılıdır. Vücudun en büyük organı olan cilt, en kalın olarak ayak topuğunda, en ince olarak da göz kapaklarında bulunur.

Ayak ve tırnaklar

Kadın, günde 200 kasını kullanarak ortalama 9 bin adım atar. Günümüz kadınlarının ortalama ayak ölçüsü 36-38 arasındadır. Ayak tırnakları keratinden oluşur ve haftada 1 milimetre uzar.

Sinir sistemi

Kadın sinir sistemi, 2 ana bölümden oluşur. Sinir sisteminde ana bölüm, beynin ve omurganın yer aldığı merkezi sinir sistemidir. Beyin, davranışları kontrol eden mekanizmadır. İkinci bölüm ise mesajları taşır. Mesajlar, 100 milyar sinir hücresiyle fiziksel ve zihinsel aktiviteleri belirler.

Vücut yapısı

Kadın vücudunun yüzde 27′si yağdan oluşur. Yüzde 37′si kastır, yüzde 12′si ise iskelettir. Vücudun geri kalanını kan, plazma ve saçlar oluşturur. Kadın günde ortalama bin 800 ila 2 bin 600 kalori alır. Üst bacak ve kalçaları, erkeklerden daha geniştir.

Saç uzarken

Kadınların saçları haftada ortalama 5 milimetre uzar. Bir kadının saçı hayatı boyunca yaklaşık 590 mile ulaşır. Kadının kafa derisi her gün 35 metrelik saç lifi üretir. Kadın kafasında 100 bin saç teli bulunur. Bu sayı kızıllarda 80 bin, sarışınlarda ise 120 bindir.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da! ✎ Online adak yapmak için tıklayınız.

Hiç yorum yok