Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Gradient Skin

Gradient_Skin

Son Yazılar

latest

Seramik İmplant Nedir?

Diş hastalarının son dönemde en çok merak ettiği soruların başında “ Seramik implant nedir ve neden tercih edilmelidir? ” gelmektedir. 1960&...

Seramik İmplant Nedir?

Diş hastalarının son dönemde en çok merak ettiği soruların başında “Seramik implant nedir ve neden tercih edilmelidir?” gelmektedir. 1960'lı yıllardan itibaren implantlar çene kemiği ile biyouyumlu bir metal olan titanyumdan yapılmıştır ancak günümüz tedavi yaklaşımlarında tıp ve diş hekimliği metallerden uzaklaşıp alternatif malzemelere doğru ilerledikçe Zirkonyum dioksit dental implantlar oldukça kullanışlı bir seçenek haline gelmiştir.

Holistik diş hekimliğinde özellikle teknolojinin de gelişmesi ile Zirkonyum dioksit implantlar sıklıkla tercih edilmektedir. Seramik diş implantları, zirkonyum dioksit veya zirkonyum diş implantları olarak da bilinmekte ve diş implantlarının daha yeni biçimlerinden biridir.

Seramik implantlara “Beyaz implantlar” da denir, diş rengindedir, metal içermez ve doku uyumludurlar ve günümüzde titanyum diş implantları yerine daha yoğun şekilde kullanılmaktadırlar. Zirkonyum dioksit implantları, biyouyumlu olmakla birlikte titanyum metal implantın tüm avantajlarını sunar. Titanyum implantlar yüksek başarı oranlarına sahipken, diş implantı malzemesi olarak ideal niteliklerden daha azına sahiptirler. Bunun başlıca nedeni, titanyum oksit parçacıklarının ayrışarak yumuşak doku, kemik ve kan dolaşımına dağılabilmesidir. İnsanların vücutlarında titanyuma karşı farklı hassasiyet seviyeleri vardır.

Seramik İmplantların Diğer İmplantlardan Farkı Nedir?

Seramik implantlar, metal içermeyen doku dostu diş implantlarıdır. İmplantlara alerjik reaksiyon yoktur ve sıcaklığa duyarlılık yoktur. Seramik implantlar da diş rengine benzer bir görünüme sahip oldukları için estetik bir görünüme sahiptir. Seramik protez ekler (abutmentler) ve kronlar kullanıldığında diğer implantlarla da iyi estetik sonuçlar elde edilebilir. Seramik implantlar düşük plak retansiyonu gösterir ve ince dişeti biyotipleri olan bireylerde diğer implantlar gibi gri yansıma üretmez. Seramik implantlar yıpranmaz ve tadı üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Neden Seramik İmplant?

Seramik implantın tercih edilmesini ve yaygınlaşmasını sağlayan temel 5 faktör bulunmaktadır:

•Sağlık
Seramik implantlar metal içermediğinden vücut için herhangi bir tehdit oluşturmazlar.

•Estetik
Seramik implantlar doğal diş renginde olduğu için ileride oluşabilecek ince biyotipli diş etlerinde ve dişeti çekilmesinde estetik bir soruna neden olmazlar.

•Biyo-uyumluluk
Osseointegrasyon, yabancı bir maddenin çene kemiğine kalıcı olarak entegre edilmesi sürecidir. Seramik implantlarda kullanılan malzeme olan zirkonyum dioksitin tamamen kemikle kaynaşan ve içinde bulunduğu dokuya zarar vermeyen biyo-uyumlu bir malzeme olduğu kanıtlanmıştır. Zamanla metalden kaynaklanan korozyona neden olmazlar.

•Dayanıklılık
Seramik implantların dayanıklılığı, biyouyumlu başka bir bileşen olan Zirkonyum ile artırılmaktadır.

•Alerji
Titanyum implantların yerleştirilmesinden yıllar sonra ortaya çıkabilen kaşıntı, kızarıklık ve iltihaplanma gibi belirtiler alerjiye işaret edebilir. Bugüne kadar zirkonyum dioksite karşı olumsuz bir bağışıklık tepkisi bilinmemektedir. Seramik implantlar metallere duyarlı herkes için kullanılabilir.

Seramik implantlarla ilgili daha detaylı bilgi için 15 senenin üzerinden tecrübeye sahip Dentway firmasının web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da! ✎ Online adak yapmak için tıklayınız.

Hiç yorum yok